Ewakuacja w Świnoujściu
Pikio.pl
Irmina Jach - 10 Października 2020

Wielka ewakuacja w polskim mieście. Strefa bezpośredniego zagrożenia życia, zacznie się już w poniedziałek

Ewakuacja mieszkańców jednego z polskich miast rozpocznie się już w najbliższy poniedziałek, 12 października. Wszyscy, którzy zamieszkują obszar strefy bezpośredniego zagrożenia życia, będą musieli opuścić swoje domy. Grozi im ogromne niebezpieczeństwo. Do akcji niezwłocznie przystąpią wykwalifikowani specjaliści.

Ewakuacja w Świnoujściu. W połowie września rozpoczęły się przygotowania do neutralizacji niebezpiecznego obiektu - bomby lotniczej Tallboy. Już wkrótce mieszkańcy Świnoujścia zmuszeni będą do opuszczenia strefy bezpośredniego zagrożenia życia. Akcja neutralizacji ładunku wybuchowego zacznie się w najbliższy poniedziałek. To największa akcja neutralizacji niewybuchu z II wojny światowej, która zostanie przeprowadzona współcześnie. Bombę znaleziono podczas prac przy pogłębianiu toru wodnego Świnoujście-Szczecin. Już kilka dni później zebrał się Wojewódzki Sztab Kryzysowy z przedstawicielami administracji, instytucji morskich, służb i 8. Flotylli, który zdecydował o dalszych działaniach.

Nauka zdalna w całej Polsce? Premier nie pozostawił żadnych wątpliwości, wielu załamie ręceNauka zdalna w całej Polsce? Premier nie pozostawił żadnych wątpliwości, wielu załamie ręceCzytaj dalej

Ewakuacja mieszkańców Świnoujścia rozpocznie się w poniedziałek

- Podczas wstępnych przygotowań wyznaczyliśmy rejon do zabezpieczenia, a także rejon 200 metrów wokół obiektu, który musiał zostać bardzo dokładnie oczyszczony - wykonała to firma, która przeszukiwała tor wodny w ramach prac nad pogłębianiem. Tylko z tego rejonu wydobyto ponad 400 niebezpiecznych obiektów wybuchowych: min morskich typu Mark, bomb głębinowych WBD, różnego typu amunicji artyleryjskiej - wyjaśnił chor. mar. Michał Jodłoski z Grupy Nurków Minerów 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

ŚlubTeściowa dała zięciowi na ślubie karteczkę. Kiedy umarła, zdradził żonie jej zapierającą dech treśćCzytaj dalej

Największa operacja niwelowania niewybuchu w Europie zostanie przeprowadzona w dwóch etapach. W poniedziałek specjaliści zajmą się usuwaniem piasku, który przykrywa bombę. We wtorek zostaną wdrożone działania drugiego etapu.

- Drugi etap będzie polegał na umieszczeniu specjalnej rury dystansowej, która uwolni przestrzeń za zapalnikami. Dopiero wtedy będziemy mogli zamontować nasze systemy i przystąpić do zainicjowania deflagracji - dodał chor. mar. Michał Jodłoski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ładunek zostanie usunięty w środę, 14 października. Żeby zapewnić funkcjonariuszom bezpieczeństwo, niezbędne będzie wykorzystanie specjalistycznych metod.

- 2,4 tony materiału wybuchowego mają być zneutralizowane metodą deflagracji. To proces oddziaływania na materiał wybuchowy innym materiałem wybuchowym i wkładką kumulacyjną. Proces deflagracji przeważnie porównywany jest do procesu spalania - to obrazowe wyjaśnienie, ale to jednak dwa różne zjawiska. Deflagracja stanowi podstawową przemianę wybuchową materiałów miotających (nie może być używana przy ładunkach inicjujących, wrażliwych na bodźce zewnętrzne). W procesie tym niepotrzebny jest też dostęp powietrza - dodał wojskowy.

Dzisiaj grzeje:

1. Pilna konferencja Morawieckiego. Zapadła decyzja, nie ma odwrotu, wielkie zmiany w całej Polsce

2. Co dalej ze szkołami i nauczaniem zdalnym? Premier właśnie ogłosił decyzję

3. Właśnie wykryto nowe, ogromne ognisko zakażeń w Polsce. Bardzo przykre informacje

Nurkowie, którzy wezmą udział w akcji, przygotują specjalne systemy wkładki kumulacyjnej Maritime EOD, umieszczane w oddzielnych kapsułach i zamocują je na bombie. To właśnie one rozpoczną metodę deflagracji. Ewakuacja będzie konieczna w promieniu 2,5 km od miejsca zdarzenia. Ładunek stwarza zagrożenie zarówno dla życia i zdrowia ludzi, jak i dla okolicznej infrastruktury. Eksperci są przygotowani na wiele scenariuszy. 750 mieszkańców Świnoujścia opuści domy w poniedziałek o godzinie 6:00. Będą oni mogli wracać do domów codziennie po godzinie 17:00. Przewiduje się także ogromne problemy przy wjeździe do miasta. Nie będzie działać także przeprawa promowa.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Zakupy w Biedronce będą wyglądały zupełnie inaczej. Właśnie ogłoszono decyzję
  2. Wzruszający gest gwiazdy reprezentacji Polski. Spełni ostatnie życzenie zmarłego dziecka
  3. Jolanta Kwaśniewska zmieniła się nie do poznania. Przeszła fenomenalną metamorfozę
  4. Klienci dużego banku w Polsce mogą stracić oszczędności. Pieniądze znikają z kont, wydano komunikat
  5. Ciężko chora 27-latka błaga o pomoc, lekarze odmawiają leczenia. Pokazała rozpaczliwe wiadomości
  6. Mięso wyszło suche i twarde? Najprawdopodobniej przez karygodne błędy przy pieczeniu, popełnia je większość Polaków

Mężczyzna znalazł dziwne jajkoZnalazł na podwórku bardzo dziwne jajko. Kilka sekund później pękło, rzucił się do ucieczkiCzytaj dalej

Źródło: Onet.pl

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News