61. konkurs Eurowizji już za nami. Zwyciężczynią okazałą się artystka z Ukrainy, Jamala, która zaprezentowała utwór „1944”, traktujący o wypędzeniu Tatarów z Krymu. Michał Szpak zajął ostatecznie 8. miejsce, jednak w głosowaniu telewidzów znalazł się na podium. Wiemy, które kraje głosowały na Polaka. 

Podczas ogłaszania wyników 61. konkursu Eurowizji na żywo podano jedynie ogólne wyniki głosowania telewidzów, bez uwzględnienia, które kraje głosowały na poszczególnych artystów.

ZOBACZ TAKŻE – Szpak: Byłem trzeci. Jury się nie liczy, zawsze jest „polityczne”

W głosowaniu narodowych jury, polski reprezentant uzyskał przedostatnie miejsce z kilkoma punktami na koncie. Jednak to w głosowaniu publiczności z całej Europy Michał Szpak uzyskał bardzo wysokie, trzecie miejsce. Wiemy, które kraje głosowały na Polaka (liczba sms-ów wysłanych na konkretnych artystów została przeliczona na punkty).

ZOBACZ TAKŻE – Szturm wściekłych Polaków na najsłynniejszego youtubera. Skrytykował Szpaka

Najwięcej, bo 12 punktów przyznała polskiemu artyście publiczność z Austrii i Belgii. Wysokie noty tj. 10 punktów przyznała Szpakowi również publiczność z Niemiec, Islandii, Włoch, Norwegii, Szwecji, Irlandii, Holandii i Wielkiej Brytanii. Po 8 punków dostaliśmy od Węgrów i Ukraińców. Czechy, Francja i San Marino dały Szpakowi po 7 punktów. Dalej – Białoruś, Bułgaria i Litwa po 6; Albania, Dania, Finlandia, Łotwa, Rosja, Hiszpania i Szwajcaria po 5. Potem publiczność z Chorwacji, Gruzji, Izraela i Słowenii po 4, a Azerbejdżan i Grecja po 3. Najmniej polski reprezentant uzyskał od publiczności z Cypru i Macedonii, które przyznały nam po 2 punkty oraz z Armenii i Estonii, od których Szpak dostał po 1 punkcie.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


bh, źródło: wp