Gdzie odbędzie się Eurowizja 2019? Były wątpliwości co do miejsca

Gdzie odbędzie się Eurowizja 2019? Były wątpliwości co do miejsca Źródło: 4fun.tv/Materiały prasowe

Eurowizja - Izrael jest gospodarzem tegorocznego Konkursu Piosenki Eurowizji. W jakim mieście odbędzie się finał największego muzycznego wydarzenia roku? Nie obyło się bez kontrowersji związanych z wyborem.

Eurowizja - Izrael będzie gospodarzem 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. 18 maja usłyszymy występy 26 finalistów, którzy zaprezentują widzom swoje premierowe utwory. Wśród uczestników nie brakuje postaci kontrowersyjnych. Wątpliwości budził również wybór miasta, w którym odbędzie impreza.

Eurowizja - gdzie finał?

Konkurs Piosenki Eurowizji to bezdyskusyjnie największe muzyczne wydarzenie na świecie. Chociaż z roku na rok budzi niezmienne kontrowersje związane z niektórymi uczestnikami, a organizatorom coraz częściej zarzuca się, że sam festiwal nie jest już tylko konkursem piosenki, ale przede wszystkim turniejem na najbardziej awangardowy wizerunek artysty, to impreza wciąż cieszy się ogromną popularnością będąc jednym z najchętniej oglądanych wydarzeń masowych na świecie. Wśród najbardziej popularnych laureatów w historii konkursu należy wymienić zespół ABBA oraz Celine Dion. Do najsłynniejszych występów reprezentantów Polski zaliczamy zaś drugie miejsce Edyty Górniak oraz wysokie noty Michała Szpaka i zespołu Ich Troje.

Tegoroczny finał odbędzie się w Izraelu i pomimo bojkotu niektórych państw związanego z konfliktem na linii Palestyna - Izrael (propozycja zorganizowania imprezy w Austrii) od początku nie było wątpliwości, że kraj znad Morza Martwego zorganizuje imprezę. O wiele więcej kłopotów sprawiła decyzja, do jakiego miasta zawitają kandydaci z europejskich krajów. Neta Berzilaj - zwyciężczyni konkursu w 2018 roku podczas odbierania statuetki zaprosiła wszystkim zgromadzonych na widowni oraz widzów przed telewizorami na przyszłoroczny finał do Jerozolimy. Chwilę później premier Izraela Binjamin Netanjahu na swoim oficjalnym profilu na Instagramie potwierdził słowa wokalistki, co do miasta, które zorganizuje przyszłoroczny konkurs.

Kilka dni później okazało się, że chętnych do organizacji finału Konkursu Piosenki Eurowizji jest znacznie więcej. 13 maja burmistrz Tel Awiwu Ron Chuldaj ogłosił, że miasto zostało wykluczone z negocjacji o organizację wydarzenia. Niedługo potem wyszło na jaw, że pomimo zainteresowania miasta imprezą, z różnych stron odradzano jego władzom ubieganie się o rolę gospodarza. 11 czerwca oficjalnie ogłoszono listę czterech miast, które zgłosiły kandydatury do organizacji finału. Były to: Jerozolima, Tel Awiw, Hajfa i Ejlat.

Specjalna organizacja powołana do rozstrzygnięcia werdyktu w sprawie miejsca finału Eurowizji debatowała całe lato wspólnie ze stroną rządową oraz włodarzami festiwalu, aby we wrześniu podjąć ostateczną decyzję, odnośnie do organizacji wydarzenia muzycznego w Tel Awiwie. Głównym argumentem miały być największe możliwości finansowe wśród kandydujących miast.

Eurowizja - zwycięzcy. Kto wygrał festiwal?

Jedną z tradycji związanych z Eurowizją jest wybór państwa, które ma być gospodarzem kolejnego finału. Prawa do organizacji przyszłorocznej imprezy nabywa państwo, którego przedstawiciel wykona najlepszą piosenkę i zwycięży w konkursie. Laureatką 63. Konkursu Piosenki Eurowizji, który odbył się w Lizbonie, była izraelska wokalistka Netta, która za piosenkę "Toy" otrzymała 529 punktów. Wybór artystki spotkał się ze sporymi wątpliwościami, ponieważ wykonywany przez nią utwór niemalże od początku brzmiał znajomo niejednemu fanowi muzyki rozrywkowej. Jak się później okazało, autorzy piosenki czerpali inspirację z kompozycji grupy The White Stripes pod tytułem "Seven Nation Army".

Eurowizyjny hit został oficjalnie uznany za plagiat. Netta i Universal Music Group zdecydowali się jednak zawrzeć ugodę, w wyniku której Jack White z The White Stripes został dopisany do listy autorów "Toy". Ta sytuacja pomogła uniknąć skandalu i anulowania przyznania nagrody wokalistce, co z pewnością wiązałoby się z brakiem możliwości organizacji konkursu w 2019 roku przez Izrael.

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Gdzie odbywa się Eurowizja 2019? Polska wysyła mocnego kandydata
  2. Gdzie będzie Eurowizja Junior 2019? W tym roku gospodarz bardzo nas cieszy
  3. Polacy na Eurowizji - jak wypadali reprezentanci Polski?
  4. Kto reprezentuje Polskę na Eurowizji? Wybór nie był łatwy
  5. Czym był Przewrót Majowy? Rocznica wydarzenia już niebawem
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News