Europoseł Prawa i Sprawiedliwości zabrał głos w toczącym się konflikcie na tle Trybunału Konstytucyjnego. Na antenie radia RMF FM, Kazimierz Ujazdowski przyznał, że władza musi opublikować orzeczenie TK, ponieważ inaczej będziemy mieli do czynienia z „rozdartym porządkiem prawnym”.

– Są takie momenty, w których trzeba podnieść z ziemi skarb w postaci dobra RP, upuszczony w konflikcie, i powiedzieć na czym on polega. Zachęcam do opublikowania orzeczenia TK. W przypadku nieopublikowania mamy do czynienia z rozdartym porządkiem prawnym – mówił w „Kontrwywiadzie”.

Ujazdowski przekonuje, że dobrym pomysłem jest 5-tygodniowe moratorium, w trakcie którego będzie można opracować ustawę o Trybunale, która miałaby zostać stworzona pod auspicjami prezydenta Dudy. Miałby to być kompromis.

– Sytuacja jest gorsza niż w zeszłym tygodniu, ale mam nadzieję, że to jest jeszcze ten moment, że możemy zawrócić z tej drogi konfrontacji i się porozumieć. Opozycja nie musi być totalna, a rządzący powinni okazać gest dobrej woli – mówił na konferencji.

Europoseł uważa, że kompromis jest niezbędny, ale nie ze względu na opinię Komisji Weneckiej, tylko dobro państwa polskiego i jego wizerunek na zewnątrz.

– Potrzebny jest nam przede wszystkim pokój wewnętrzny, dlatego apeluję o 5 tygodni pokoju. Należy zaniechać tych wypowiedzi, które zaogniają konflikt.

źródło: RMF FM

Zobacz również