Irlandzki europoseł, Luke Flanagan, odwiedził pokój, gdzie trzymane są dokumenty umowy TTIP. Mimo zakazu wnoszenia ze sobą jakiejkolwiek elektroniki, w tym telefonów, Flanagan nakręcił film, który pokazuje jak wygląda pomieszczenie z TTIP. Po publikacji wideo w sieci, Parlament Europejski zażądał usunięcia nagrania.

Flanagan otrzymał zaproszenie, na podstawie którego wpuszczono go do pomieszczenia z dokumentami umowy handlowej. Zanim jednak mógł do niego wejść, musiał pozbyć się wszelkiej elektroniki jaką miał przy sobie.

Co do odwiedzin w pokoju obowiązują bowiem zasady, które zakazują nagrywania filmów i robienia w nim zdjęć. Osoby zapoznające się z materiałem nie mogą nawet przepisywać jakichkolwiek zdań z dokumentów, a czytanie ich jest możliwe tylko w tym jednym pokoju.

Irlandczykowi udało się jednak zarejestrować odwiedziny w pomieszczeniu. Pomógł mu w tym jego asystent, który nagrał odwiedziny polityka w tym miejscu. Kiedy film trafił do sieci, Parlament Europejski zawrzał. Zażądano, by Flanagan natychmiastowo usunął nagranie z internetu. Ten jednak kategorycznie odmówił.

Umowa TTIP wzbudza niemałe kontrowersje. Przeciwnicy porozumienia handlowego między UE a USA są zdania, że ten niesie ze sobą wiele zagrożeń dla Europy i jest dla niej szkodliwy. Wskazują m.in. na to, że umowa będzie umożliwiała amerykańskim koncernom wpływanie na europejskie prawo.

POLUB FANPAGE PLURALISTYCZNEGO, BEZSTRONNEGO SERWISU O POLITYCE, BY BYĆ NA BIEŻĄCO


Obserwuj Pikio.pl na Twitterze, tam więcej informacji!


źródło: gazeta.pl, twitter.com
pt

...

Zobacz również