Europejski kraj szykuje się do wojny. Przemieszczają wyrzutnie rakiet i gromadzą zapasy

Europejski kraj szykuje się do wojny. Przemieszczają wyrzutnie rakiet i gromadzą zapasy Źródło: fot. wikimedia commons

Szwecja szykuje się na wypadek wojny. W toku są przygotowania zarówno jeśli chodzi o zapasy żywności, jak i te ściślej związane z armią. Zdaniem szwedzkich generałów najprawdopodobniejszy jest atak ze strony Rosji.

Okazuje się, że gdyby doszło do wojny, to zapasy żywności starczyłyby Szwecji ledwie na tydzień. To żałośnie niski wynik, dlatego władze podjęły kroki aby zwiększyć samowystarczalność kraju. - Szwecja i Norwegia zajmują ostatnie miejsca w Europie pod względem produkcji rolnej. Ale Norwegia, w odróżnieniu od Szwecji, ma dostęp do dużych łowisk ryb. Można zwiększyć produkcję żywności w Szwecji. Mamy mnóstwo czystej, świeżej wody i ok. 3 miliony hektarów ziemi rolnej - mówił Sven Lindgren stojący na czele Stowarzyszenia Obrony Cywilnej. W celu poprawienia sytuacji szwedzki rząd chce wydać miliard koron szwedzkich. Zasoby produkcyjne żywności kraju mają być zwiększone do 2019 roku. Anders Ygeman, szef szwedzkiego MSW uspokaja ludność, że nie chodzi o wojnę. Trudno jednak wyobrazić sobie, aby mówił inaczej. - Bardziej chodzi o produkcję i dystrybucję żywności - tłumaczy. To nie wszystko. Na początku grudnia lokalne władze w całym kraju otrzymały specjalne listy. Proszono w nich o sprawdzenie systemów alarmowych oraz o zapewnienie płynnego działania centrom operacyjnym w podziemnych bunkrach.

W liście podkreślono istotność obrony cywilnej. Proszono także, aby przygotowywać się na najgorsze. Apel wywołał protesty w mniejszych gminach, gdzie brakuje środków finansowych. Niedawno Szwecja powróciła do strategii obrony totalnej, która obowiązywała w czasie zimnej wojny. W ramach przygotowań między innymi na Gotlandię wróciły wyrzutnie pocisków manewrujących, które zostały wycofane w latach 90.  
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News