Europa zachwycona. "Polacy masowo mordowali..."

Europa zachwycona. "Polacy masowo mordowali..."

Szok wśród polskich władz wywołała wiadomość o ogromnej popularności książki dotyczącej mordowania Żydów przez Polaków. Takie dzieło zyskało ogromne uznanie w Europie i wszystko wskazuje na to, że szturmem weźmie księgarnie i prywatne biblioteczki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych już zapowiedziało działania, które mają odkłamać historię.

Książka "Szaleńcy z ulicy Mazura" (port. Os loucos da rua Mazur) to prawdziwy portugalski hit. Publikacja Joao Pinto Coelho jeszcze na kilka dni przed pojawieniem się w sprzedaży stała się ogromnym hitem. Już drukowana jest w tysiącach egzemplarzy. Co więcej, nagrodzono ją prestiżową nagrodą Leya, którą w Portugalii uważa się za najważniejsze uhonorowanie w dziedzinie pisarstwa. O sprawie obszernie pisze portugalski tygodnik Visao, w którym ukazał się tekst o książce Coelho. Jak mówi Portugalczyk o swoim dziele, to jego druga książka. W pierwszej, "Zapytajcie Sarę Gross" (port. Perguntem a Sarah Gross) starał się ukazać cierpienie Żydów z rąk Niemców, a w drugim dziele pokazuje, jaką gehennę Żydzi przeżywali z powodu Polaków. - W książce o Sarze Gross źli byli Niemcy. W tym przypadku mówię o prześladowaniu Żydów przez ich sąsiadów chrześcijan w pewnym mieście, którego nazwy nigdy nie ujawniam, ale w którym zawiera się Jedwabne - napisał Coelho.

Ambasada żąda wyjaśnień

Sprawa zaniepokoiła ambasadę RP w Lizbonie. Jak mówi jej szef, Bogdan Jędrzejowski, niedopuszczalna jest treść książki. W tej czytamy, że Polacy wykazywali się często antysemityzmem podczas II WŚ i wykazują się nim teraz. Już w tej sprawie ambasada podjęła współpracę z MSZ. Jak wskazuje jednak Coelho, dowody na jego słowa z książki widać dokładnie w ostatnich wydarzeniach z Polski. Mowa szczególnie o Marszu Niepodległości, na którym pojawiły się szokujące hasła chociażby o "białej Europie". - Przedmioty, pomniki i to, co pozostało z pamięci żydowskiej, jest atakowane i pada ofiarą wandalizmu. Obawiam się, że zakończy się to znowu tragedią. Gdybym był Żydem, nie czułbym się dziś wygodnie w Polsce. Kryzys uchodźców przenosi nas do czasu sprzed Holokaustu, kiedy prawie wszystkie kraje zamknęły Żydom drzwi - podkreślił Coelho. źródło: tvp.info
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News