Kiedy Europejski Dzień Kontroli Prędkości 2019? Unia Europejska chce rozwiązać problem

Kiedy Europejski Dzień Kontroli Prędkości 2019? Unia Europejska chce rozwiązać problem Źródło: pixabay.com/Schwoaze

Europejski Dzień Kontroli Prędkości już dziś. Zdejmijmy nogę z gazu i poświęćmy chwilę czasu na przypomnienie sobie zasad ruchu drogowego. W kwietniu kraje UE co roku uczestniczą w obchodach dnia kontroli prędkości pojazdów poruszających się po europejskiego drogach.

Europejski Dzień Kontroli Prędkości

Europejski Dzień Kontroli Prędkości obchodzony jest co roku 16 kwietnia. Nie wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej włączyły się w obchody tego święta, jednym z nich jest właśnie Polska. Jednak duża liczba kierowców w naszego państwa podróżuje samochodem po innych krajach europejskich. To ostrzeżenie dla nich, żeby zdjęli nogę z gazu, ponieważ w ten dzień notorycznie będzie kontrolowana ich prędkość. 

Radary zostaną ustawione na dwadzieścia cztery godziny, jutro od 6 rano i będą sprawdzać, czy kierowcy stosują się do ograniczeń prędkości obowiązujących na europejskich drogach. Polscy kierowcy za granicami swojego kraju nie będą zwolnieni z ponoszenia kary za przewinienia. Kierowca z Polski, łamiąc limit prędkości w innym kraju członkowskim UE, może otrzymać zagraniczny mandat.

Trzech sąsiadów Polski: Niemcy, Słowacja i Litwa biorą udział w obchodach Europejskiego Dnia Kontroli Prędkości. Warto więc przypomnieć, jakie zasady panują tam na drogach. Limit prędkości do 50 km/h w terenie zabudowanym obowiązuje w większości krajów UE, na drogach szybkiego ruchu jest to przeważnie od 80 do 100 km/h, natomiast ograniczenia na autostradach są różne w zależności od państw, w Belgii to 120 km/h, Portugalii - 140 km/h, Luksemburgu - 140 km/h, natomiast  w Niemczech nie ma limitu prędkości na większości autostrad.

Dzień Kontroli Prędkości, światowy problem, któremu powinniśmy się przyjrzeć?

Zgodnie ze statystykami Komisji Europejskiej na europejskich drogach w 2017 roku zginęło ponad 25 tysięcy osób, a 135 tysięcy zostało poważnie rannych. Z roku na rok bezpieczeństwo na drogach rośnie i mniej jest wypadków, jednak według danych - kolizji może jest i mniej, jednak są one bardziej tragiczne i mają więcej ofiar z poważnymi obrażeniami. Na polskich drogach liczba ofiar śmiertelnych spadła aż o 6%, co dało Polsce dziesiąte miejsce w rankingu. 

 - Jest więc postęp, ale jest on zbyt wolny w stosunku do założonego planu. Aby osiągnąć cel postawiony przez Unię Europejską - o 50% mniej zabitych do 2020 roku - w kolejnych latach należałoby zmniejszać liczbę ofiar śmiertelnych o ponad 14,5%, co niestety wydaje się mało prawdopodobne - komentowało Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego. 

Unia Europejska pracuje nad projektem dyrektywy dotyczącej poszerzenia wyposażenia seryjnego nowych samochodów o automatyczne ograniczniki prędkości w celu zmniejszenia liczby wypadków. Urzędnicy UE chcę w ten sposób zredukować około 20% ofiar wypadków drogowych. Blokady prędkości miałyby polegać na połączeniu GPS i rozpoznawaniu znaków drogowych.

Jak donosi Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) co roku w wypadkach drogowych na całym świecie ginie aż 1,35 miliona osób i najbardziej niebezpiecznie jest właśnie w Europie, gdzie wskaźnik ryzyka zgonu w ruchu drogowym wynosi 9,3 na 100 tysięcy mieszkańców.

 - Wstępne dane policyjne za 2018 rok nie napawają optymizmem. Wzrost liczby ofiar śmiertelnych jest niewielki, ale bardzo niepokojący. Zgodnie z Narodowym Programem Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w 2018 roku nie powinno zginąć więcej niż 2286 osób, czyli jesteśmy bardzo daleko od osiągnięcia założonego celu - mówił pracownik Polskiego Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Instytutu Transportu Samochodowego.

  1. Ile zarabia szeregowy w wojsku? Warto awansować
  2. Jak poradzić sobie z wiosennymi alergiami? Przedstawiamy kalendarz alergika
  3. Kiedyś trzeba było znać je na pamięć. Jakie są kategorie wojskowe?
  4. Przemek Kossakowski - tatuaże. Co oznaczają tatuaże partnera Martyny Wojciechowskiej?
  5. Kiedy jest Światowy Dzień Trzeźwości? Kto obchodzi ten dzień?
Następny artykuł