Europa we łzach! Oto nowy rząd Niemiec, Merkel oddaje władzę

Europa we łzach! Oto nowy rząd Niemiec, Merkel oddaje władzę

Cała Europa z przerażeniem patrzy na sytuację w jednym z najważniejszych państw starego kontynentu. Zawiązuje się duża koalicja. Wreszcie powstanie nowy rząd Niemiec. Obraz polityki naszego zachodniego sąsiada nie napawa jednak optymizmem.

Od wyborów w Niemczech minęło już wiele miesięcy. Mimo to nadal nie powstał tam rząd większościowy. Pozostająca dotąd w koalicji z rządzącym blokiem CDU/CSU socjaldemokracja odmówiła początkowo rozmów z zwycięską chadecją Angeli Merkel ZOBACZ TAKŻE: Zatrzęsło Europą! Znamy wyniki wyborów w Niemczech Teraz jednak te dwie wielkie niemieckie partie spotkały się na rozmowach, które dotyczyły uchodźców, budżetu oraz najbliższej przyszłości całej Europy. Ugrupowania wyraziły zgodę na przyjęcie 28-stronicowego planu, który według niemieckich polityków stanowiłby podstawę do przełamania impasu w rozmowach koalicyjnych.

Będzie nowy rząd Niemiec

Już w sobotę konserwatywny blok chadecki CDU/CSU Angeli Merkel rozpoczął negocjacje w sprawie ewentualnego sformowania koalicji z Socjaldemokracją (SPD), która kierowana jest przez Martina Schulza. Jeśli wynik będzie owocny, może utorować drogę do utworzenia koalicji dwóch największych partii. Teraz politycy bloku Angeli Merkel pochwalili się wypracowanym 28-stronicowym dokumentem, który będzie podstawą do dalszych negocjacji, a w końcu może powstania nowego rządu - Wiele, wiele godzin żmudnej pracy jest zawartych w tych 28 stronach - przekazała polityk Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU) Julia Klockner. ZOBACZ TAKŻE: Horror Merkel. Wygrała wybory, ale stała się celem "große Jagen"

Merkel traci władzę

Chociaż niemieccy konserwatyści z nadzieją patrzą na postępy w rozmowach koalicyjnych, to inne państwa europejskie, w tym Polska, nie są sytuacją zachwycone. Pozycja CDU/CSU jest na tyle słaba, że aby sformować rząd, będą musieli pójść na wszelkie ustępstwa. Konieczne może okazać się przyjęcie niezwykle ciężkich warunków, które postawi Martin Schulz i jego SPD. To zaś oznacza znaczne osłabienie pozycji Angeli Merkel, a być może nawet całkowitą utratę samodzielnej, realnej władzy. Obecna kanclerz Niemiec w każdej swojej decyzji będzie musiała liczyć się z warunkami Schulza w obawie przed zerwaniem koalicji. Tymczasem politolodzy i eksperci niejednokrotnie już podkreślali, że Angela Merkel jest nie tylko najlepszym niemieckim przywódcą z perspektywy Polski, ale też całej Unii Europejskiej. ZOBACZ TAKŻE: Koszmar Merkel. Nawet jak wygra wybory to może nie zostać kanclerzem Osłabienie jej wpływów lub utrata przez nią władzy oznaczać może dla Polski i dla całej Europy ogromne zawirowania. Oczekiwać można poważnej liberalizacji prawa migracyjnego, a także tych aspektów prawnych, które należą do kategorii światopoglądowej i sumienia. źródło: www.rt.com Następny artykuł