To sytuacja bez precedensu we współczesnej historii Europy. Sąd Najwyższy potwierdził, że wydał Europejski Nakaz Aresztowania premiera. Teraz będą trwały procedury prawne, jednak jego prawnik już zapowiedział pełną współpracę z władzami.

Potwierdzono informację, która jeszcze w czwartek wieczorem krążyła jako plotka. Sąd Najwyższy Hiszpanii wydał Europejski Nakaz Aresztowania (ENA) premiera Katalonii, Carlesa Puigdemonta.

Prócz niego, aresztowani mają być także czterej członkowie rządu, którzy wraz z Puigdemontem przebywają w Belgii. Już teraz aresztowano w Katalonii 8 ministrów regionalnego rządu. Spośród nich tylko jeden może ubiegać się o wyjście z aresztu za kaucją. Wobec reszty sąd nie wyraził zgody.

Prawnik złożonego z urzędu premiera Katalonii zapowiedział, że jego klient podejmie wszelką współpracę z władzami Belgii w tej sprawie. Wydanie ENA oznacza jednak dopiero początek procedury ekstradycji. Jednak już teraz wiele europejskich środowisk jest w szoku. Nie było dotąd takiej sytuacji, a dla osób wspierających niepodległościowe dążenia Katalonii jest to tym większy cios.

Pełna współpraca z władzami?

Kiedy ENA dotrze do belgijskiego sądu, będzie miał on aż 60 dni na rozpatrzenie wniosku ekstradycyjnego. Jeśli wniosek zostanie przyjęty – Paul Bekaert, belgijski prawnik premiera regionu zapowiedział, że Puigdemont się odwoła.

Belgijskie prawo daje taką możliwość na przykład w sytuacji, kiedy ekstradycja naruszałaby prawa podstawowe człowieka. Inną możliwością jest chęć o ubieganie się o azyl polityczny. Ostatnia opcja wydaje się tą, która może interesować premiera Katalonii. Ona jednak ma małą szansę powodzenia, bowiem aż dotąd, zgodnie z tzw. protokołem hiszpańskim Traktatu Amsterdamskiego – wszystkie kraje Unii Europejskiej uznawane są za praworządne.

Jest jeszcze trzecia opcja, która może uchronić usuniętego z urzędu polityka. Ekstradycja, nawet orzeczona, może być wstrzymana, jeśli uzna się, że zachodzą po temu „ważne powody humanitarne”. Puigdemont musiałby zatem wykazać, że w przypadku aresztowania w Hiszpanii coś zagraża jego życiu lub zdrowiu.

Źródło: wiadomosci.onet.pl

Czyimi potomkami są Katalończycy? 7 narodów, które nie mają własnego państwa


Oto najbogatsze i najbiedniejsze województwa! Przepaść między pierwszym miejscem a resztą PORAŻA

...

Zobacz również