manche
fot. twitter
Krzysztof Kolasiński - 23 Maja 2017

Europa jest bezbronna, zabezpieczenia nie działają. Brytyjczycy wiedzieli o ataku

Specjaliści z całego świata zastanawiają się jak mogło dojść do zamachu w Manchesterze, mimo że stan zagrożenia atakiem terrorystycznym w Wielkiej Brytanii od jakiegoś czasu znajduje się na czwartym poziomie pięciostopniowej skali. Wszystko wskazuje na to, że europejskie służby są po prostu bezbronne.

Eksperci wykazują, że już nawet Brytyjczycy, którzy do niedawna uważani byli za najbardziej sprawnych w kwestii wykrywalności oraz przeciwdziałaniu zamachów przestali radzić sobie z problemem. Zdaniem wielu dotychczasowe środki ochrony po prostu przestały wystarczać. Należy również zauważyć, że brytyjskie służby nie poradziły sobie nie tylko mimo podniesionego stanu zagrożenia atakiem terrorystycznym, ale także mimo otwartych ostrzeżeń służb innych państw dotyczących zbliżającego się ataku. Niecały miesiąc temu szwajcarscy specjaliści sporządzili raport, w którym ostrzegali, że już w najbliższych miesiącach na terenie Europy dojdzie do kolejnej serii ataków. Wskazywali w nim również, że to właśnie Wielka Brytania jest jednym z najprawdopodobniejszych miejsc zbliżających się zamachów. W ostatnim czasie głośno mówiło się również, że Brytyjczycy mają powody do obaw w związku z zapowiedzianą przez Donalda Trumpa ofensywą antyterrorystyczną, o której mówił on głośno w czasie swoich podróży na Bliskim Wschodzie. Islamiści uważać mają Wielką Brytanię za największego sojusznika USA w Europie, a jednocześnie jest im o wiele łatwiej przeprowadzić atak na terenie tego kraju niż po drugiej stronie oceanu. - Brytyjczycy to jednak najbliżsi sojusznicy Stanów Zjednoczonych w walce z terroryzmem - zaznacza także polski ekspert - płk. Grzegorz Małecki. Wszystko wskazuje, więc na to, że brytyjskie służby spodziewały się ataku na swój kraj, jednak nie dały rady się przed nim obronić. Według ekspertów ta nieudolność nie napawa optymizmem na przyszłość zarówno jeśli chodzi o Wielką Brytanię, jak i całą Europę, która zagrożona jest kolejnymi atakami.

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News