Ważna decyzja w parlamencie. Europa bliska całkowitego zakazu noszenia burek i nikabów

Ważna decyzja w parlamencie. Europa bliska całkowitego zakazu noszenia burek i nikabów Źródło: fot. wikimedia commons

Na swym dorocznym kongresie na Malcie najliczniejsza partia w Parlamencie Unii, Europejska Partia Ludowa, opowiedziała się za zakazem noszenia burek i nikabów. Muzułmanie zamieszkujący kontynent są wściekli, jednak politycy wysuwają przeciw ich zasadom silne argumenty.

Pierwszym z nich jest oczywiście bezpieczeństwo, które ciężko jest budować, gdy po ulicach chodzą osoby z zasłoniętymi twarzami. Oprócz tego Europejska Partia Ludowa twierdzi, że "możliwość widzenia twarzy drugiego człowieka jest integralną częścią interakcji między ludźmi", których tworzenie uniemożliwiają niektóre muzułmańskie elementy garderoby.

Manfred Weber, lider partii bez oporów powiedział, że chce "totalnego zakazu zakrywania twarzy". Jako że ugrupowanie to jest największym w Parlamencie Europejskim, gdyż skupia aż 216 na 751 deputowanych, jest to ważny i bardzo odważny krok w polityce europejskiej.

Zakazy zakrywania twarzy obowiązują już w takich państwach jak Francja, Belgia, Holandia, czy częściowo w Niemczech lub w Hiszpanii. Jeśli jednak Parlament zajmie się całą sprawą możliwe, że zostaną one rozszerzone na całą wspólnotę.

Europejscy muzułmanie są zbulwersowani tymi krokami partii. Rozpoczęli już wiele akcji bojkotujących te plany. Jednym z nich było żądanie wyznawczyń islamu mieszkających w Austrii, aby oprócz burek i nikabów zrezygnować także z krzyży w miejscach publicznych, skoro także są symbolem religijnym. Nie odstrasza to chyba jednak Webera, który zamierza walczyć o swoje postulaty.

Następny artykuł