Mateusz Morawiecki wprowadza nowy podatek. Na czym polega estoński CIT?

Mateusz Morawiecki wprowadza nowy podatek. Na czym polega estoński CIT? Źródło: Flickr.com/premierrp

Premier Mateusz Morawiecki bierze gospodarcze wzorce od Estonii. Wzorem tamtejszej Republiki chce wprowadzić w Polsce nowy sposób rozliczania się z podatkiem. Tzw. estoński CIT ma obowiązywać już za kilka miesięcy. Co to oznacza dla Polaków?

Estonia jest liderem wielu rankingów porównujących sytuację w krajach, które przystąpiły do Unii Europejskiej w 2004 roku. Republika ta jest o wiele zamożniejsza od Polski, mieszkańcy płacą w euro, a spór o związki jednopłciowe został rozwiązany wprowadzeniem ustawy o związkach partnerskich dla wszystkich obywateli. Ten nadbałtycki kraj jest także jednym z najbardziej przyjaznych do prowadzenia biznesu. Tallin, stolica tego poradzieckiego państwa został okrzyknięty jednym z najbardziej "inteligentnych miast świata". Estońska gospodarka przez lata rozwijała się najszybciej ze wszystkich krajów "nowej Europy".

Premier Morawiecki podpatruje rozwiązania krajów z naszego regionu i zapowiada wprowadzenie wzorowanego na Estonii rozwiązania podatkowego. Chodzi o daninę, którą płacą przedsiębiorcy. Sprawdzamy czym jest estoński CIT i jaki plan na wprowadzenie go w Polsce ma rząd Mateusza Morawieckiego.

Estoński CIT w Polsce

Według kancelarii premiera estoński CIT przyczyni się do powstania nawet 120 tysięcy miejsc pracy do końca przyszłego roku. Dodatkowo ma on wspomóc 220 tysięcy już funkcjonujących przedsiębiorstw. Stopa inwestycji w Polsce, według deklaracji rządu, powinna podnieść o dodatkowe 2%.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD GALERIĄ

Czym jest estoński CIT w polskim wydaniu? Program ma zwolnić z podatku dochodowego firmy o obrocie rocznym do 50 milionów złotych. Firmy, których obrót będzie poniżej tego limitu nie będą płacić daniny na rzecz państwa tak długo, jak nie zaczną wypłacać zysków informuje Business Insider. Nowe regulacje mają wejść już za pół roku.

Ogromne koszty rozwiązania

- Wdrażamy najnowocześniejsze rozwiązanie podatkowe. Jest bardzo elastyczne i nowoczesne. To rozwiązanie prorynkowe i propracownicze. Chcemy odpowiadać na potrzeby pracowników i przedsiębiorców - powiedział premier na konferencji prasowej.

Szacunkowe koszty dla budżetu państwa to 5 miliardów złotych, które trzeba będzie pokryć z innych podatków. Premier wskazywał tutaj na podatek VAT. Według wskazań doradców premiera z takiego rozwiązania będzie mogło skorzystać aż 97% małych i średnich firm. Według modelu estońskiego, CIT płaci się dopiero gdy firma zdecyduje się wypłacić swój zysk np. w postaci dywidendy. Jeżeli pieniądze zostają w firmie i są inwestowane, np. w innowacje, wtedy firma nie płaci podatku.

- Każdy przedsiębiorca, który zdecyduje się na zainwestowanie, na rozwój, przedsiębiorca polski lub przedsiębiorca zagraniczny, który zdecyduje na prowadzenie działalności w Polsce, będzie miał idealne warunki do rozwoju. To będzie prawdziwy inkubator przedsiębiorczości dla całej Polski - podsumował Mateusz Morawiecki.

Dzisiaj grzeje: 1. Bardzo smutna wiadomość, media przemilczały jego śmierć. Na wieczną wartę odszedł wieloletni prezes PSL w strukturach lokalnych

2. Z ostatniej chwili: tragedia na północy Polski, nie żyje małe dziecko

Nowe prawo zacznie obowiązywać za około 6 miesięcy. Czy wpłynie ono znacząco na pobudzenie polskiej gospodarki gospodarki? Na pewno będzie dużym ułatwieniem dla chcących prowadzić biznes w Polsce. Czy nasz kraj powinien iść estońską drogą w innych kwestiach? Co o tym myślicie

Najlepsze newsy dnia:

  1. 4 ogromne i częste błędy podczas kiszenia ogórków. Lepiej na nie uważaj, bo mogą sporo kosztować
  2. Rywal Kamila Stocha rzucił mu wyzwanie. Buńczuczna deklaracja skoczka
  3. Bezdomny znalazł czek na astronomiczną kwotę, ale oddał go właścicielce. Reakcja kobiety wprawia w osłupienie, mężczyzna miał oczy pełne łez
  4. Brała udział w "X Factorze", teraz przerwała milczenie. Ujawniła karygodne praktyki zza kulis, jak ludzie mogą się na nie godzić?
  5. Mąż rozwiódł się z żoną, bo przestała mu się podobać. Zobaczył ją niedługo potem i ogromnie żałował, widok zwalał z nóg
  6. Jest najnowsze oświadczenie premiera Morawieckiego. Przekazał ważne informacje, wielu Polaków skorzysta

Źródło: Business Insider

 

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News