Siły zbrojne Turcji już teraz są imponujące. Mówi się, że turecka armia jest drugą (po amerykańskiej) najsilniejszą w NATO i siódmą najliczniejszą na świecie. To jednak nie wystarcza prezydentowi, który zapowiada, że Turkowie sami zbudują sobie lotniskowiec.

Budowa miałaby rozpocząć się w 2021 roku. To właśnie wtedy ukończony powinien zostać potężny okręt TCG Anadolu.

Nie ma żadnych przeszkód, które miałyby nam przeszkodzić w zbudowaniu naszego własnego lotniskowca. Z naszym zdeterminowanym rządem i państwem, to naprawdę możliwe. Turcja nie może stać się leniwa w kwestiach obrony i wojska. – mówił prezydent Recep Tayyip Erdogan

Przywódca zaznaczył też, że przemysł obronny w Turcji staje się coraz bardziej niezależny od zagranicznych dostawców. Według Erdogana „strategiczna lokalizacja geopolityczna” Turcji nie pozwala państwu na marnowanie czasu, kiedy chodzi o obronność kraju.

Nieoficjalnie mówi się, że Turcja ma ambicje, aby stać się hegemonem jeśli chodzi o siłę marynarki na Bliskim Wschodzie i w rejonach, które kiedyś były częścią Imperium Osmańskiego.

Obecnie na świecie czynnych jest 19 lotniskowców, z czego aż 10 należy do USA. Na ten moment poza Stanami Zjednoczonymi żaden kraj nie ma ich więcej niż 2, choć w przyszłym roku powinna zostać zakończona budowa trzeciego lotniskowca Indii.

źródło: rt

...

Zobacz również