Kościół katolicki jest uważany za jednego z głównych zwolenników radykalnego zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Jak jednak wynika z komunikatu wydanego przez Episkopat Polski, sprawa jest dosyć skomplikowana, ponieważ polscy hierarchowie nie popierają złożonego w Sejmie projektu obywatelskiego.  

Kościół katolicki od lat działa przeciwko łatwo dostępnej oraz legalnej aborcji i dlatego też uważany jest za jednego z głównych zwolenników złożonego w ostatnim czasie w Sejmie projektu całkowicie zakazującego przerywania ciąży i przewidującego karanie więzieniem kobiet dokonujących aborcji.

Od momentu gdy w Polsce na nowo wybuchła dyskusja nt. aborcji, Kościół katolicki głównie milczał. Aż do teraz. Episkopat Polski wydał właśnie komunikat, w którym sprzeciwia się projektom zawierającym zapisy o karaniu kobiet więzieniem za poddanie się zabiegowi przerwania ciąży.

 – Życie każdego człowieka jest wartością podstawową i nienaruszalną; biskupi przypominają, iż nie popierają projektów zapisów prawnych, które przewidują karanie kobiet, które dopuściły się aborcji. Te kwestie Kościół rozwiązuje w sakramencie pojednania i zgodnie z przepisami kodeksu prawa kanonicznego i normami etyczno-moralnymi – czytamy w komunikacie Episkopatu.

Katoliccy hierarchowie zaapelowali jednocześnie o modlitwę w intencji „kobiet, które swoim życiem wypełniają powołanie do macierzyństwa oraz w intencji kobiet, które przeżywają trudności w swoim życiu, aby znajdowały wsparcie ze strony rodziny i otoczenia”.

Od razu w sieci pojawiły się głosy – głównie płynące ze strony działaczy pro-life – że Kościół katolicki w Polsce tym samym odwrócił się od obrońców życia nienarodzonego.

Polub fanpage pluralistycznego, bezstronnego portalu o polityce i społeczeństwie :


bh, źródło: wp

...

Zobacz również