episkopat apel
Unsplash Karl Fredrickson
Joanna Szwalikowska - 26 Listopada 2020

Nagły apel episkopatu do wszystkich wiernych. Zachęcają do przybycia do kościołów i stawiają warunek

Episkopat wystosował pilny apel do wszystkich wiernych. Zachęcono w nim do uczestnictwa w wyjątkowych nabożeństwa kościelnych, a także wyspowiadania się osobiście w kościołach. Stawiają jednak pewien warunek, wszystko musi odbywać się przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych.

Episkopat wystąpił z apelem do wiernych. Tegoroczny Adwent ma być wyjątkowym wydarzeniem, głównie ze względu na okoliczności, w jakich będziemy obchodzić ten czas, czyli epidemię koronawirusa. Obostrzenia oraz rygory sanitarne zupełnie zmieniły nasze codzienne życie. Duchowni jednak pomimo poważnej sytuacji epidemicznej oraz dużego ryzyka zakażenia, zapraszają wiernych do kościołów.

Już jutro rano Polacy ruszą szturmem na Biedronkę. Popularny sprzęt AGD za darmo, trzeba spełnić dwa warunkiJuż jutro rano Polacy ruszą szturmem na Biedronkę. Popularny sprzęt AGD za darmo, trzeba spełnić dwa warunkiCzytaj dalej

Episkopat zaprasza wiernych do kościołów w czasie Adwentu

- W porównaniu z poprzednimi, tegoroczny Adwent będzie wyjątkowy. Pandemia zmieniła nasz codzienny sposób funkcjonowania, również w wymiarze duszpasterskim i praktyk religijnych. W wielu osobach wywołuje ona lęk i niepewność - napisano w apelu prezydium Konferencji Episkopatu Polski.

Epidemia ma wpływ na nasze życie w każdym jego aspekcie. Poczynając od codziennych czynności, jak zrobienie zakupów czy chociażby spacer, kończąc na sferze duchowej. Duże ryzyko zakażenia sprawia, że z powodu obostrzeń oraz strachu, wierni nie przychodzą tak licznie do kościołów, jak wcześniej, przed tym trudnym i nietypowym okresem, jakim jest epidemia koronawirusa.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Tajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówTajemnicze zaginięcia dzieci na Śląsku. Policja jest bezradna, nie ma żadnych śladówCzytaj dalej

Obecnie istnieje jednak wiele innych możliwości, dzięki którym możemy pomodlić się w bezpiecznych warunkach w domu. W telewizji oraz radiu czy w mediach społecznościowych transmitowane są msze święte, w których bez najmniejszego problemu możemy uczestniczyć. Każdy wierny może również pomodlić się w samotności. Biskupi jednak sugerują, abyśmy ponownie zaczęli przychodzić do kościołów.

W opublikowanym apelu sugerowano, aby "otworzyć nasze serca na nadzieję, którą przynosi Chrystus". W dalszej części publikacji pojawiła się zachęta w stronę wiernych, aby uczestniczyli w codziennych Mszach Świętych Roratnich, a także przystępowali do sakramentów i spowiedzi. Wszystko ma się odbywać przy zachowaniu obostrzeń sanitarnych.

- Zachęcamy wiernych do uczestnictwa w codziennych Mszach Świętych Roratnich, do spotkań z przebaczającym Jezusem w Sakramencie Pojednania, do prywatnej bądź wspólnotowej adoracji Najświętszego Sakramentu w ciągu tygodnia, przy zachowaniu wszystkich obostrzeń sanitarnych - podkreślono w opublikowanym apelu.

Czy zachowanie wszystkich obostrzeń sanitarnych i zapewnienie bezpieczeństwa wiernym będzie możliwe w takich warunkach? Trudno powiedzieć, pytanie tylko, czy wierni nie będą zbyt przestraszeni, aby przychodzić do kościoła i narażać się na kontakt z innymi ludźmi. Biskupi skierowali swoje słowa również ku kapłanom.

Dzisiaj grzeje:

  1. Rząd właśnie przyjął rozporządzenie dot. Wigilii. Oficjalnie wiadomo, ile osób może zasiąść przy stole
  2. Dodatkowy dzień na zakupy w grudniu. Nagła wiadomość w sprawie zakazu handlu w niedziele
  3. Na 6 grudnia zapowiedzieli strajk generalny. Postawili ultimatum, Warszawie i nie tylko grozi paraliż

- Kapłanów prosimy o jeszcze większą gorliwość duszpasterską – zgodnie ze wskazaniami swoich biskupów – zwłaszcza odnośnie do celebracji Eucharystii, posługi konfesjonału i innych sakramentów oraz duszpasterskiego towarzyszenia wiernym w ich codziennych zmaganiach - apelowano.

Pod apelem, którego fragmenty, cytowaliśmy wyżej, podpisali się: arcybiskup Stanisław Gądecki, arcybiskup Marek Jędraszewski oraz biskup Artur Miziński. Namawianie ludzi do uczestniczenia w codziennej mszy świętej, a także korzystania z sakramentów, które siłą rzeczy narażają nas na kontakt z księdzem, nie wydaje się do końca rozsądnym rozwiązaniem w czasie epidemii i wysokich wyników dziennych zakażeń. Co na to wierni? Czy rzeczywiście zaczną częściej pojawiać się w kościołach?

Zobacz także w naszych serwisach:

  1. Od jutra ważna zmiana w obostrzeniach. Lekarze łapią się za głowy, wielu Polaków odetchnie jednak z ulgą
  2. Suczka urodziła się jako mieszanka golden retrievera i jamnika. Najsłodsza rzecz, jaką dziś zobaczycie
  3. Wierni są oburzeni. Ksiądz zaczyna kolędę pomimo epidemii, każdy dostał od niego skandaliczną przesyłkę
  4. Z ostatniej chwili: nowe wytyczne dla żłobków i przedszkoli. Ważne zmiany, trzeba wiedzieć
  5. Elżbieta Jaworowicz wparowała do domu Zenka Martyniuka. Niebywałe sceny w TVP, nikt się nie spodziewał
  6. Prawdziwa bomba witaminowa. Doskonała surówka bułgarska poleca się do obiadu
  7. Leśnicy pracowali w lesie. Porażające znalezisko odebrało im mowę, grom z jasnego nieba
Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze Tajemnicza śmierć uwielbianego aktora. Bardzo przykre jak zginął Dionizy ze "Złotopolskich"Czytaj dalej

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News