Miażdżący sondaż dotyczący Kościoła. Polacy pokazują kapłanom czerwoną kartkę

Miażdżący sondaż dotyczący Kościoła. Polacy pokazują kapłanom czerwoną kartkę Źródło: Flickr/Joanna Adamik | Archidiecezja Krakowska

Episkopat ma powód do niepokoju. Właśnie opublikowano sondaż, który pokazuje, jak społeczeństwo postrzega Kościół. Polacy pokazali duchowieństwu czerwoną kartkę. Obok tych wyników trudno przejść obojętnie.

Episkopat ma poważne powody do niepokoju. Tak silnego kryzysu wizerunkowego polski Kościół nie doświadczył jeszcze nigdy. Po premierze dokumentu braci Sekielskich "Tylko nie mów nikomu" oburzenie społeczne znacznie wzrosło, a Polacy nie tylko krytykują Kościół, ale również decydują się na oficjalny akt apostazji, który oznacza formalne rozstanie ze wspólnotą katolików.

Badania opinii publicznej po emisji głośnego dokumentu nie pozostawiają żadnych złudzeń. Polacy pokazali duchownym czerwoną kartkę, a zaufanie społeczne wobec księży zdecydowanie spadło. Episkopat z pewnością poszukuje już środków zaradczych, jednak trudno będzie ponownie przekonać do siebie oburzonych ludzi.

Episkopat ma powody do niepokoju. Wyniki sondażu są miażdżące

Najnowszy sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Pollster. Badanie miało na celu sprawdzić, jak zmieniła się postawa Polaków wobec Kościoła katolickiego po emisji dokumentu "Tylko nie mów nikomu". Polacy uważają, że Episkopat powinien podać się do dymisji i otwarcie przyznają, że ich zaufanie do instytucji kościoła zdecydowanie spadło. 

Minął zaledwie tydzień od premiery filmu Tomasza Sekielskiego, a w postawach wielu Polaków zaszły drastyczne zmiany. W porównaniu do poprzedniego sondażu, zaufanie do Kościoła spadło o 18%. Tendencję spadkową można zaobserwować od dłuższego czasu i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

54% Polaków chce dymisji Episkopatu Polski

Opinie Polaków znacząco się zradykalizowały. 54 procent badanych nie ma wątpliwości, że Episkopat Polski powinien podać się do dymisji. Tylko 20% ankietowanych uważa, że nie jest to konieczne. Polacy ocenili również stopień swojego zaufania do instytucji kościoła. 54% straciło zaufanie, a 33% wciąż daje szansę Kościołowi katolickiemu.

Sprawdzono również, czy film Tomasza Sekielskiego "Tylko nie mów nikomu" wpłynął na postrzeganie Kościoła katolickiego, jako instytucji. 57% ankietowanych przyznała, że postrzega go gorzej. 32 procent twierdzi, że ich opinia się nie zmieniła, a 4 procent badanych przyznało, że ich postrzeganie Kościoła zmieniło się na lepsze.

Wierni pokazali duchownym czerwoną kartkę. Hierarchowie obawiają się, że w Polsce może powtórzyć się scenariusz z Irlandii, gdzie po głośnym skandalu ludzie zaczęli masowo odchodzić z Kościoła.

  1. Legendarna polska aktorka zabiła siebie i swojego męża. Ta tragedia wstrząsnęła całą Polską, co się stało?
  2. Jan Englert ma poważne problemy ze ZDROWIEM?! Beata Ścibakówna walczy o męża
  3. Pilne informacje Polsatu. Policjancji otworzyli wersalkę 24-latka i zmroziło im krew w żyłach
  4. TVN: Dzisiaj w Polsce zacznie się coś dużo gorszego niż burza z piorunami. Zostało kilka godzin
  5. Pokazali, jak wygląda teraz Benedykt XVI. Gdy zobaczycie te zdjęcia, popłaczecie się
  6. Zamiast przysięgi odczytała SMS-y narzeczonego. Ślub zamienił się w głośne rozstanie

źródło: Super Express

Następny artykuł