Wirus zika kontynuuje swój śmiertelny marsz przez kraje Ameryki Południowej. W Kolumbii zarażonych jest już ponad 25 tysięcy osób, ponad 3 100 z nich, to ciężarne kobiet – oznajmił tamtejszy prezydent Juan Manel Santos.

Objawy zarażenia wirusem zika mogą być całkiem niewidoczne lub sprawiać wrażenie stosunkowo niewinnych, przypominających zwykłe uczulenie: gorączka, wysypka, pieczenie oczu… Nie należy jednak dać się zwieść. Wirus jest śmiertelnie niebezpieczny, zwłaszcza dla kobiet w ciąży oraz ich dzieci.

Małogłowie, paraliż ciała… Nie wiemy dokładnie, czym jest wirus zika.
Rząd w Brazylii bada powiązania między epidemią wirusa, a ponad czterema tysiącami przypadków urodzeń z małogłowiem, jakie odnotowano w tym kraju. To przypadłość, która objawia się dokładnie tak, jak wskazuje nazwa i może być jednym z efektów zarażenia ciężarnej kobiety lub dziecka wirusem zika. Jak na razie, możemy być pewni, że zika był przyczyną w 17 przypadkach, jednak ciągle prowadzone są kolejne badania.

Syndrom Guillain-Barre to następna choroba, która może być skutkiem zarażenie wirusem zika. Osłabia on mięśnie i może prowadzić do paraliżu ciała. Naukowcy ciągle badają połączenie między wzrostem przypadków, a szalejąca w Ameryce Południowej epidemią zika.

WHO: Europa powinna się przygotować
O wirusie zika wiemy niezwykle mało. Pewnym jest, że przenoszony jest przez komary Aedes albopictus i pozostaje szczególnie niebezpieczny dla ciężarnych. Jak alarmuje World Health Organization, państwa Europy, zwłaszcza te, w których występuje komar Aedes, powinny przygotować się na możliwą wiosną epidemię na starym kontynencie. Które to?

W Europie komar Aedes pojawił się w 1975 na południu i systematycznie przesuwa się na północ i zachód, zasiedlając kolejne kraje. Stabilne populacje potwierdzono w Albanii (1975), Włoszech (1990), Francji (1998), Belgii (2000), Grecji (2000–2001), Czarnogórze (2001), Hiszpanii (2003), Szwajcarii (2003), Chorwacji (2004), Holandii (2005), Słowenii (2005), Bośni i Hercegowinie (2005), Monako (2006 i w Bułgarii (2011) W  2007 roku został zaobserwowany w Niemczech, ale nie potwierdzono jego aklimatyzacji w tym krajuW Polsce jeszcze nie stwierdzono występowania gatunku Aedes albopictus.

źródło: Reuters; Aedes albopictus. Global Invasive Species Database

Zobacz również