Epidemia koronawirusa - utrata pracy
Jernej Furman/Flickr
Aneta Wasilewska - 22 Maja 2020

Po 30 dniach epidemii pracę straciło 5 razy więcej osób niż w 2008 roku podczas kryzysu

Epidemia koronawirusa zmieniła cały świat. Jej negatywne skutki widoczne są gołym okiem. "Rzeczpospolita" dotarła do przerażających danych. Okazuje się, że po zaledwie 30 dniach pracę straciło 5 razy więcej osób niż w 2008 roku podczas kryzysu.

Epidemia koronawirusa przyniosła falę zwolnień. "Rzeczpospolita" dowiedziała się, ile osób naprawdę straciło pracę w tym okresie. "W kwietniu z systemu zniknęło bowiem aż 165,5 tys. osób, za których przedsiębiorcy przestali płacić składki na ubezpieczenia emerytalno-rentowe" pojawiła się przerażająca informacja.

Epidemia koronawirusa wpłynęła na rynek pracy

- W pierwszej kolejności źródło utrzymania straciły osoby zatrudnione na kontraktach cywilnoprawnych i samozatrudnieni. Taki spadek zatrudnienia oznacza pobicie dotychczasowego rekordu z listopada 2008 r., gdy osiągnął on 34 tys. etatów. Skala zwolnień wywołanych epidemią Covid-19 jest prawie pięciokrotnie większa. Należy się spodziewać, że dopiero w kolejnych miesiącach zobaczymy te osoby w rejestrach urzędów pracy - przekazał dla "Rzeczpospolitej" Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora ds. badań i analiz w Polskim Instytucie Ekonomicznym.

Co więcej, widać ogromną różnicę pomiędzy liczbą osób ubezpieczonych, a zarejestrowanych bezrobotnych. 163,5 tys. straciło ubezpieczenie, ale tylko 55,4 tys. pojawiło się w rejestrze osób bezrobotnych. "Wygląda na to, że osoby tracące pracę na razie nie są skłonne rejestrować się jako bezrobotne lub napotykają trudności z rejestracją w urzędach pracy ze względu na zmianę trybu ich urzędowania i konieczność załatwiania spraw drogą zdalną" ocenił Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.

źródło: RMF FM

Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News