Epidemia HAV! Brakuje szczepionek, to już problem całej Polski

Epidemia HAV! Brakuje szczepionek, to już problem całej Polski Źródło: screen Youtube.com/ magartube

To już jest duża epidemia. W całej Polsce wzrasta liczba zarażonych osób, a media milczą! Brakuje szczepionek. Ludzie natomiast coraz częściej o nie pytają. 

O problemie poinformował ekspert w dziedzinie szczepień na łamach "Dziennika Gazety Prawnej". Zdaniem specjalistów ciągle wzrasta liczba ludzi zarażonych żółtaczką pokarmową. Jest ona wywołana przez wirus HAV. Szczepionek brakuje już od miesiąców letnich.

 - Braki miały zostać uzupełnione. Nadal nie zostało to zrobione. Mamy informacje, że szczepionki trafią do sprzedaży najwcześniej w styczniu - mówiła Urszula Skraburska, będąca zastępcą państwowego powiatowego inspektora sanitarnego w Ostrowie Wielkopolskim.

Firmy nie są w stanie zapewnić odpowiedniej ilości szczepionek

Zapotrzebowanie na szczepionki stale wzrasta. Za ich produkcję odpowiadają dwie firmy. Nie są w stanie podołać produkcji.

 - Dorzuciliśmy na polski rynek kilka tysięcy dawek przed miesiącem. Całość wyprzedała się w zaledwie kilka dni - poinformował "Dziennikowi Gazecie Prawnej" przedstawiciel firmy GSK.
Jeszcze w sierpniu można było znaleźć informację o 1,2 tys. przypadków zachorowań na terenie naszego kraju. Z kolei w listopadzie tych przypadków było prawie dwukrotnie więcej. Wiele osób chciałoby się zabezpieczyć przez tą straszną chorobą.

Minimum rok trwa cały cykl produkcyjny przeciw żółtaczce pokarmowej. Żeby preparat zdrowotny mógł znaleźć się na rynku należy wcześniej przeprowadzić około 500 testów.

ZOBACZ TAKŻE: Epidemia atakuje Polskę! WSSE: 25 tysięcy zachorowań w...

Co to jest HAV?

HAV to wirus zapalenia wątroby typu A. HAV jest przyczyną wirusowego zapalenia wątroby typu A nazywanej żółtaczką pokarmową. Zakażenie się następuje poprzez przewód pokarmowy człowieka za pomocą kontaktu z wydzielinami chorej osoby albo zakażonymi produktami. HAV bardzo długo może utrzymywać się w wilgotnym środowisku. Czas jego wylęgania wynosi od 2 do 6 tygodni. Najbardziej narażone na zachorowania są osoby wyjeżdżające na egzotyczne wakacje, pracujące w szpitalach, placówkach oświatowych, laboratoriach i kanalizacjach. Źródło: onet.pl
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News