Zdradził, do kiedy może potrwać epidemia w Polsce. Smutne

Zdradził, do kiedy może potrwać epidemia w Polsce. Smutne Źródło: pixabay.com vperemencom

Epidemia na dobre "rozgościła się" w Polsce i w innych krajach europejskich. Ogromna fala zachorowań i codzienne doniesienia o zgonach nie napawają optymizmem. Ekspert zdradził, do kiedy może potrwać epidemia, będzie naprawdę ciężko.

Epidemia koronawirusa w Polsce przyniosła dramatyczny skutek - ponad pół tysiąca zakażonych, ponad tysiąc hospitalizowanych, dziesiątki tysięcy objętych kwarantanną. Trudno będzie zatrzymać rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2 w sytuacji, w której niektórzy za nic nie chcą dostosować się do odgórnych zaleceń. Ekspert szacuje, jak długo jeszcze będziemy walczyć z wirusem w Polsce.

Koronawirus to cios w polską gospodarkę

Na tę chwilę w Polsce mamy 627 potwierdzonych przypadków koronawirusa. Władze robią, co mogą, aby ograniczyć rozprzestrzenianie się SARS-CoV-2. Zamknięte szkoły, punkty rozrywki, rekreacji, zamknięte granice - mimo to liczba chorych nadal lawinowo wzrasta. Doktor Franciszek Rakowski z ICM UW przewiduje, że pierwsza fala opanuje miasta, a potem wirus zacznie atakować mieszkańców prowincji. Zauważa, że jedynie do pewnego momentu można epidemią jakby "sterować".

Doktor mówi, że fala może być albo gwałtowna, o wysokiej liczbie zachorowań i zgonów, lub rząd i specjaliści będą próbowali ją "spłaszczyć", np. za pomocą podjętych niedawno środków i przepisów. Należy utrzymać jak najniższy przyrost chorych w oczekiwaniu na szczepionkę. Doktor zauważa, że "spłaszczanie" fali zachorowań to ogromne koszty ekonomiczne i gospodarcze. Trudno jest utrzymać w ryzach zarówno epidemię, jak i polską gospodarkę, by ta wytrzymała kryzys.

Epidemia potrwa do momentu wprowadzenia szczepionki. Czyli do kiedy?

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Do momentu wprowadzenia szczepionki, czyli od 18 do 20 miesięcy. Kresem epidemii jest moment, kiedy całe społeczeństwo zostanie uodpornione. To może się stać poprzez przechorowanie, albo poprzez szczepionkę - twierdzi doktor. Z zagranicznych mediów można się dowiedzieć, że naukowcy chcą wprowadzić szczepionkę w obieg w okolicach jesieni. Mają na koncie pierwsze laboratoryjne sukcesy, jednak wszystko może niechybnie się też opóźnić.

Dzisiaj grzeje: 1. Niedobra wiadomość, kolejny przyrost zakażeń. Najwięcej w jednym województwie
2. Żona wróciła z pracy w supermarkecie cała we łzach. Wściekły mąż napisał mocny apel do klientów

Eksperci nie są też w stanie dokładnie wyliczyć przyrostu zakażonych. W Polsce ta liczba zmienia się dynamicznie, według specjalistów to jak "wróżenie z fusów". W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" Minister Zdrowia, Łukasz Szumowski przewiduje, że liczba zakażeń może sięgnąć nawet kilkunastu tysięcy osób.

- Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne, jak zamknięcie szkół, przedszkoli czy galerii handlowych i liczba nowych zakażeń wyhamuje. Podkreślam tu słowo "wyhamuje". Nam chodzi teraz o wyhamowanie liczby zachorowań - analizował minister.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Cały kościół oddany do dezynfekcji. Zarażony koronawirusem ksiądz odprawiał msze
  2. Szczepionka na koronawirusa będzie już niebawem? Właściciel Hoffenheim podał radosną nowinę, znamy datę
  3. Kobieta z objawami koronawirusa uciekła ze szpitala. Powód jest dobijający
  4. Mężczyzna został wypisany ze szpitala objętego kwarantanną, 3 godziny później zmarł. Wtedy się okazało, że miał koronawirusa
  5. Pokazała, jak wygląda test na koronawirusa. Warto zwrócić uwagę na jedną rzecz
  6. Liść laurowy jest nie tylko jedną z najzdrowszych przypraw świata. Ma też inne super działanie

Źródło: Wirtualna Polska

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News