Niepokojące doniesienia o faktycznej liczbie chorych na koronawirusa. Może ich być o wiele więcej, niż podają media

Niepokojące doniesienia o faktycznej liczbie chorych na koronawirusa. Może ich być o wiele więcej, niż podają media Źródło: Pixinio

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19 objęła już praktycznie cały świat. Codziennie pojawiają się informacje o kolejnych potwierdzonych zarażonych, jednak okazuje się, że w rzeczywistości może być ich jeszcze więcej.

Epidemia trwa i świadomy jest tego już chyba każdy z nas. Naukowcy jednak rzucają nowe, niezbyt optymistyczne, światło na temat dostępnych danych o ilości zarażonych.

Epidemia, której nikt się nie spodziewał

Epidemia koronawirusa dotknęła cały świat. Obecnie na całym świecie jest już ponad 200 tys. potwierdzonych przypadków zainfekowania. Jednak ustalenia badaczy finansowanych przez National Institute of Health potwierdzają to, o czym mówiło się od dawna. Naukowcy dokładnie przyjrzeli się temu, jak sytuacja rozwijała się w Chinach - szczególną uwagę zwrócili na to, jak duża liczba zakażeń pozostała nieudokumentowana, jak poważny był ich stopień zaraźliwości oraz  jaki był przebieg choroby.

DALSZY CIĄG TEKSTU POD GALERIĄ:

Wyniki opublikowano w czasopiśmie

Epidemia spędza teraz sen z powiek każdemu, niezależnie czy pracuje nad rozwiązaniem problemu, czy jest zwykłym szarym obywatelem. Naukowcy opublikowali swoje ustalenia na łamach czasopisma "Science", z których jednoznacznie wynika, że przed wprowadzeniem kwarantanny w Wuhan, aż 6 na 7 przypadków zachorowań na COVID-19 nie było zgłaszanych oraz dodawanych do rejestru. Wynika to z tego, że wiele osób, które były nosicielami wirusa chorobę przechodziło zupełnie bezobjawowo i nie było świadomych zagrożenia, jakie stanowili dla otoczenia.

- Te nieudokumentowane infekcje powodują rozprzestrzenianie się epidemii - ocenił Jeffrey Shaman z Uniwersytetu Columbia, który należy do zespołu prowadzącego badania

Dzisiaj grzeje: 1. Chiny mają propozycję dla Polski, chodzi o koronawirusa. Niebywałe, może okazać się kluczowa w walce z epidemią

2. Koronawirus na włosach? Jak często myć głowę w czasie epidemii? Lekarz odpowiada

Konieczne są konkretne działania

Epidemia rozprzestrzeniła się ponieważ aż 79 procent potwierdzonych zakażeń nie było udokumentowanych. Wskazuje to na szczególną rolę, jaką odegrała kwarantanna zarządzona w chińskim mieście. Pandemia może przybrać zupełnie inny przebieg dzięki tym informacjom zgromadzonym w toku badań. Kraje, które obecnie borykają się z apogeum wykrywanych zarażeń, wprowadzają coraz bardziej restrykcyjne przepisy ograniczające możliwość przebywania obywateli w miejscach publicznych, tak aby zminimalizować szanse zarażenia się wirusem. Przykładem takich działań są decyzje polskiego rządu, który zamknął szkoły, kawiarnie, puby i inne miejsca użyteczności publicznej.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Z bronią w ręku ukradli 100 tys. maseczek. Przez koronawirusa dochodzi do strasznych wydarzeń
  2. Jerzy Brzęczek nie poprowadzi Polski na Euro? Zaskakujące słowa prezesa PZPN
  3. Roksana Węgiel zamieściła w sieci ważne nagranie. Przekazała pilną wiadomość o koronawirusie
  4. Protesty pod szpitalem w Łomży, gdzie mają być leczeni na koronawirusa. Nagrania trafiły do sieci
  5. W Holandii nie ma już bezpańskich psów. Posmutnieliśmy, gdy dotarło do nas, jakie metody zastosowano
  6. Decyzja rządu z ostatniej chwili: handel w niedzielę zostanie częściowo przywrócony

Źródło: o2

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News