Niebawem wysyp komarów, mogą przenosić wirusa? Epidemiolog wyjaśnia

Niebawem wysyp komarów, mogą przenosić wirusa? Epidemiolog wyjaśnia Źródło: Pixabay katka451

Epidemia koronawirusa jak na razie trwa w najlepsze, a tymczasem na horyzoncie pojawiają się coraz głośniejsze pytania dotyczące komarów oraz tego czy wirus SARS-CoV-2 dołączy do grona wirusów przenoszonych przez te uciążliwe owady. Na ten temat wypowiedziała się szanowana wirusolog. Jej fachowa opinia powinna trafić do jak największej liczby ludzi, pomoże to w przekazywaniu jedynie potwierdzonych wiadomości z rzetelnych źródeł.

Epidemia sprawiła, że narosło wiele mitów, które powtarzane są z ust do ust i zyskują miano prawdziwych. Domorośli eksperci prześcigają się w kolejnych medycznych doniesieniach, jednak teraz na temat niebezpieczeństwa związanego z pojawieniem się komarów wypowiedziała się ekspertka z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej.

Epidemia koronawirusa nie byłaby pierwszą, której by pomogły

Epidemia koronawirusa to teraz temat numer jeden na całym świecie, nic więc dziwnego, że kojarzone z przenoszeniem chorób komary wywołały u części ludzi niepokój. Pojawiła się obawa, że wraz z ich coraz większą aktywnością pojawi się też więcej zakażeń, ponieważ komary słyną z przenoszenia chorób. Głównie dzieje się to w Afryce, jednak obecnie chyba nikt nie czuje się poza strefą zagrożenia. Do wirusów, które przystosowały się do przeżycia w jelitach komarów zaliczamy wirusy ZIKA, denga, wirus gorączki Zachodniego Nilu czy żółtej gorączki. Owady te nie przyczyniają się jednak do rozprzestrzeniania HIV czy Eboli. SARS-CoV-2 to zupełnie nowe zagrożenie i wielu nie wiedziało do której grupy go zaliczyć. Ekspertka wszystko wyjaśniła.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Czy przy ukąszeniu komar może przekazać wirusa?

Dr hab. n. med. Beata Kubica-Biernat z Zakładu Parazytologii Tropikalnej Uniwersytetu w Gdańsku odpowiedziała na nurtujące pytania. Jest ekspertką w swojej dziedzinie, jej słowa mogą uspokoić.

- Postrzegamy komary jako "brudne strzykawki", które mogą przenieść wszystkie zarazki. Tak jednak na szczęście nie jest. Kiedy komar kłuje i pobiera krew zawierającą wirusa, wirus szybko kończy "żywot" w jelitach owada. Są oczywiście wirusy, które się do tego przystosowały i w ten sposób się przenoszą (...) ale nie koronawirusy - wyjaśnia doktor Beata Kubicka-Biernat. Epidemia koronawirusa nie zwiększy zatem swojej mocy w wyniku coraz częstszego pojawiania się tych irytujących owadów.

Dzisiaj grzeje: 1. Obliczono ile będzie ofiar śmiertelnych w Polsce i kiedy nastąpi szczyt zarażeń i zgonów. Niepokojące prognozy

2. Nie żyje kolejny polski dziennikarz. Był bliskim przyjacielem wielu gwiazd, prokuratura bada sprawę

Pocieszające informacje

- Aby komar mógł przenieść wirusa, musi się nim zakazić tzn. wirus musi trafić z jelit do gruczołów ślinowych owada. Ten proces trwa od kilku dni do ponad tygodnia. Każdy etap tego procesu stanowi dla wirusa barierę - dodaje ekspertka z Gdańska. W podobnym tonie wypowiada się także WHO, które przygotowało specjalne oświadczenie na ten temat. Organizacja zdrowia potwierdza, że nie ma na to dowodów, jednak zawsze warto ochronić się przed ugryzieniami i zminimalizować zarażenie jakimkolwiek wirusem.

Najlepsze newsy dnia:

  1. W Lublinie zastosowano eksperymentalną metodę leczenia COVID-19. Świetne rezultaty
  2. Polski znany sportowiec spowodował groźny wypadek drogowy. Był kompletnie pijany, czeka go kara
  3. Wyciekł tajny plan ws. koronawirusa. Wszystko zostało już dokładnie rozpisane w Niemczech
  4. Wszyscy obawiali się podobnych wieści. Ministerstwo zdrowia podało najnowsze dane
  5. Kaszel, który jest objawem koronawirusa da się odróżnić od tego przy przeziębieniu. Ma parę cech szczególnych
  6. Jak zawrotnie szybko wyhodować szczypiorek na parapecie? Wyjawiamy sekretny sposób

Źródło: Na Temat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News