Naukowiec mówi, jak można zatrzymać epidemię. Jest jeden, kluczowy warunek

Naukowiec mówi, jak można zatrzymać epidemię. Jest jeden, kluczowy warunek Źródło: youtube.com tvnpl

Epidemia w Polce przybiera na sile. Z każdym dniem dowiadujemy się o kolejnych setkach zakażonych. Naukowiec mówi, co należy zrobić, by zatrzymać tę niszczycielską siłę. Jest jeden warunek.

Epidemia w Polsce, według ministra zdrowia oraz premiera, dopiero przybiera na sile. Przewidują, że szczyt może przypaść nawet na maj i czerwiec, statystyki zmieniają się tak dynamicznie, że nie da się praktycznie nic przewidzieć. Pewien naukowiec zabrał głos.

Naukowiec tłumaczy, co nas czeka

Polski wirusolog, profesor Włodzimierz Gut, niejednokrotnie wypowiadał się w mediach odnośnie koronawirusa. Początkowo naukowiec cieszył się, że liczba zakażonych oraz zgonów nie wzrasta tak agresywnie, jak chociażby we Włoszech czy w Hiszpanii. Dziś mamy już 4532 potwierdzone przypadki i 111 zmarłych na COVID-19.

Dziennikarze "Faktu" przeprowadzili wywiad z wirusologiem 2 kwietnia, kiedy to z dnia na dzień liczba zakażonych wzrosła z 243 przypadków do 392 chorych.

- Rozmawiamy dokładnie dzień po szczytowym momencie wzrostu liczby przypadków. Skąd ten nagły skok? To wynik dwóch ostatnich niedziel, kiedy ludzie wyszli na spacery, młodzież spotykała się z przyjaciółmi. A idą Święta Wielkanocne. W zależności od tego, jak się zachowamy jako społeczeństwo, po świętach będziemy mieć albo kolejny moment szczytowy, albo go unikniemy - tłumaczy profesor Włodzimierz Gut.

Epidemia przybrała na sile przez nieodpowiedzialność

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Jak widać, niektóre osoby mocno biorą sobie do serca zalecenia rządu, robią zapasy, izolują się i za nic nie wyjdą z domu bez potrzeby. Inni z kolei luźno podchodzą do obostrzeń, podróżują, nie dbają o odpowiednie środki bezpieczeństwa. Wystarczy jedna nieodpowiedzialna osoba, by zakazić kilka innych, nawet te, które na co dzień starają się uważać na koronawirusa.

Dzisiaj grzeje: 1. Dostałeś już 13. emeryturę? ZUS może ją odebrać nawet po wypłacie, wiadomo kto jest zagrożony
2. Kaja Godek dopnie swego? Już niedługo Polki mogą obudzić się w nowej rzeczywistości bez dostępu do aborcji

Jeśli unikniemy masowych spacerów do kościołów, nie będziemy spacerować ulicami wraz z tłumem, który skusiła piękna pogoda lub jeśli nie będziemy organizować tak jak do tej pory rodzinnych świąt Wielkiej Nocy jest szansa, by krzywa zachorowań zaczęła się wypłaszczać. Przed wieloma osobami trudne decyzje, jednak ryzyko jest ogromne. Im bardziej zaciśniemy zęby, tym szybciej wrócimy do normalności.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Naukowcy odkryli słaby punkt koronawirusa? Obiecujące wyniki badań
  2. Podczas biegania można dostać gigantyczny mandat. Ale jest sposób, żeby legalnie ominąć zakazy
  3. Syn Zenka Martyniuka uciekł z kwarantanny. Policjanci nie wytrzymali, stanie przed sądem
  4. Jest oficjalne stanowisko Andrzeja Dudy ws. matur 2020. Rodzice i uczniowie będą wściekli
  5. Oryginalny przedwojenny przepis na ziemniaki po nelsońsku. Pyszny dodatek do obiadu jak u babci
  6. Klienci Biedronki będą wściekli. Wyszły na jaw skandaliczne kulisy, nikt nie zdawał sobie z nich sprawy

Źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News