Emeryci! Dostaniecie więcej pieniędzy, jest jeden warunek

Emeryci! Dostaniecie więcej pieniędzy, jest jeden warunek Źródło: screen Youtube

Emerytury wielu Polaków nie napawają optymizmem na przyszłość. Miliony seniorów śledzą prace rządu dotyczące przyszłorocznej waloryzacji, jak i możliwych dopłat dla najuboższych. Na ten moment pewna jest waloryzacja, z której skorzystają przede wszystkim najubożsi emeryci. Pod jednym warunkiem.

Emerytury rokrocznie są podwyższane w marcu, w ramach tzw. waloryzacji. Zasady waloryzacji i jej zmian, aby weszły w życie, muszą zostać przegłosowane przez posłów i uznane podpisem prezydenta.

Wyższe świadczenia - emerytury ustalane według nowej waloryzacji

Dziś wiemy, że rząd przygotował projekt nowelizujący ustawę o waloryzacji przyszłorocznych emerytur. Pierwotnie miałyby zostać podwyższone o 3,26 procenta dla wszystkich pobierających świadczenia. Po analizach uznano, że podwyżki byłyby dla najmniej pobierających emerytów niemal nieodczuwalne. Dlatego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej kierowane przez Elżbietę Rafalską zaproponowało poprawkę. To najbiedniejsi emeryci skorzystają najwięcej na nowych zasadach podwyżek. Musi w ich przypadku zostać spełniony zasadniczy warunek.

Nawet dwa razy większa podwyżka...

Istotne w sprawie stanie się kryterium dochodowe. Rząd uznał, że emeryci dostający co miesiąc mniej niż 2 tys. zł brutto powinni "łapać" się na stałą kwotę waloryzacji, a nie od procentowego wskaźnika. Przy minimach krajowych waloryzacja "z procentem" dawałaby emerytom nieco ponad 30 zł podwyżki. Po poprawkach projekt ustawy o waloryzacji zakłada, że pobierający emerytury do 2 tys. zł będą mogli liczyć nawet na 70 zł comiesięcznej podwyżki. Ponad tym pułapem świadczenia rosłyby od ustalonego przez resort wskaźnika, tj. 3,26 proc.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Na którą się złożymy

Ukłon w stronę emerytur pobierających niższe świadczenia będzie kosztował nas więcej niż pierwotnie zakładano. Przy waloryzacji procentowej resort szacował, że emerytury pochłoną państwo niecałe 7 miliardów zł. 70-złotowe podwyżki sprawią, że rząd wyda więcej - nawet 8,4 mld zł. Dla porównania - program Rodzina 500 plus kosztuje podatników ponad 20 mld zł rocznie. Na nowych zasadach waloryzacji skorzysta ponad 6 mln emerytów i rencistów oraz tych osób, które pobierają świadczenia przedemerytalne. W przypadku rent z tytułu całkowitej niezdolności do pracy kwota minimalnych świadczeń została podwyższona do 1100 zł. Przy częściowej niezdolności do pracy minimum krajowe wyniesie 825 zł. Jednocześnie proponuje się zastosowanie ustawowego wskaźnika waloryzacji przy zapewnieniu minimalnej gwarantowanej podwyżki świadczenia na poziomie 70 zł. Podwyżka ta obejmie 6,4 mln emerytów.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Duda właśnie podpisał! Emerytury całkiem się zmieniły, dostaniesz dużo więcej
  2. Przełom w emeryturach! Decyzja minister doprowadziła do furii wielu Polaków
  3. Znaki zodiaku i ich idealne połączenia. Jakich kobiet szukają mężczyźni?
  4. Zamykają je żywcem w "grobach". Później wszyscy je ze smakiem jemy
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News