Lepiej uważaj. Wiemy, gdzie i dlaczego dostają najniższe emerytury

Lepiej uważaj. Wiemy, gdzie i dlaczego dostają najniższe emerytury Źródło: pixabay tygzam

Emerytury różnią się w zależności od regionu Polski i instytucji, do której odprowadzane są składki emerytalne. Jedno z województw od dawna znajduje się na ostatnich pozycjach tej listy. Wiemy, którzy emeryci dostają najmniej pieniędzy i z czego wynika taka sytuacja. Problem jest bardzo poważny. Niektórzy dostają prawie o 300 złotych mniej, niż wynosi średnia krajowa.

Z danych udostępnionych przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie wynika, że w pierwszym kwartale trwającego roku średnia emerytura mieszkańców Podkarpacia wzrosła w porównaniu do sumy, którą świadczeniobiorcy otrzymywali w poprzednim roku. Niestety, mimo wszystko kwota ta nadal była znacząco niższa niż w innych obszarach Polski. Zanotowano także wzrostu emerytur wypłacanych przez KRUS. W tym przypadku Podkarpacie wypada nieco lepiej. Na jakie kwoty mogą liczyć mieszkańcy tego województwa?

Emerytury na Podkarpaciu są najniższe w kraju

Pracownicy Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wzięli pod uwagę dane z trzech miesięcy - stycznia, lutego oraz marca 2020 roku. Z informacji przekazanych przez instytucję wynika, że średnia wysokość świadczenia wyniosła wówczas 2158,85 złotych. Renta z tytułu niezdolności do pracy była dużo niższa. Jej wysokość szacuje się na 1659,35 złotych. Renta rodzinna wyniosła z kolei 1853,58 złotych. Podkarpacie uplasowało się tym samym na ostatnim miejscu w Polsce. Średnia wysokość emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w kraju wynosiła w pierwszym kwartale bieżącego roku 2413,64 złotych. To ponad 200 zł więcej, niż w województwie podkarpackim.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Urząd Statystyczny w Rzeszowie ujawnił także dane na temat kwot emerytur wypłacanym osobom zajmujących się działalnością rolniczą. Plantatorzy, którzy odprowadzali składki do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego mogli liczyć na mniej więcej 1330,51 złotych. Świadczeniobiorcy pobierający rentę z tytułu niezdolności do pracy - 1213,45 złotych, a mający prawo do renty rodzinnej - 1664,38 zł. To znacznie lepszy wynik niż w województwie mazowieckim, gdzie średnie emerytury wypłacane przez KRUS wynoszą 1310,09 złotych.

Dzisiaj grzeje: 1. Kochaliśmy go za filmy na TVP, w TVN i Polsacie. Media właśnie obiegła informacja o jego śmierci

2. Z OSTATNIEJ CHWILI: Kancelaria Prezydenta wydała oświadczenie ws. zarażenia wirusem

3. GIS ostrzega przed groźną chorobą roznoszoną na owocach. Są sposoby, aby się przed nią ochronić, każdy powinien je znać

W porównaniu z pierwszym kwartałem ubiegłego roku emerytury są wyższe kolejno o 107,53 złotych (emerytura z ZUS), 106,62 złotych (renta z tytułu niezdolności do pracy), 102,41 złote (renta rodzinna). Sytuacja wygląda podobnie w kwestii świadczeń z KRUS, gdzie wzrosty sum wyniosły 79,50 złotych (emerytura wypłacana przez KRUS), 110,32 złotych (renta z tytułu niezdolności do pracy) oraz 131,79 złotych (renta rodzinna). Niestety, emeryci z Podkarpacia nie mają powodów do radości. Na tle świadczeniobiorców z kraju wypadają niezbyt satysfakcjonująco. W najlepszej sytuacji finansowej są z kolei emeryci ze Śląska.

Trudna sytuacja emerytów z Podkarpacia wynika z faktu, że w tym regionie notuje się najniższe wynagrodzenia za pracę. Wysokość świadczenia emerytalnego zależy przede wszystkim od tego, jakie składki odprowadzane są do systemu emerytalnego. Im mniejsze zarobki, tym niższe składki, co przekłada się na wysokość późniejszego świadczenia.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Koszmar nad Bałtykiem. Para wybrała się na spacer, chwilę później walczyli o życie
  2. Justyna Żyła znów zaatakowała byłego męża przed tysiącami Polaków. Zdjęcie mówi wszystko (FOTO)
  3. Przerwano milczenie w sprawie Michała Szpaka. Fani są zdruzgotani
  4. Bardzo przykry widok grobu małej Madzi. Łzy cisną się do oczu
  5. Wozisz ze sobą w samochodzie butelkę z wodą? Uważaj, służby ostrzegają przed najgorszym
  6. Robisz rosół na kurczaku? Pamiętaj o triku naszych babć, dzięki któremu jego smak powali wszystkich na kolana
  7. Prawo jazdy już zbędne, przełomowa decyzja Sejmu. Pojedziesz bez dokumentu
  8. Lara Gessler znowu bez ubrań, tym razem zakryła się tylko szlafrokiem. Pozuje bez grama makijażu, odważnie?
  9. Wstrząsający opis obrażeń małego Viktorka. Miesięczny chłopiec zaznał więcej cierpienia niż miłości

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News