Prawdziwy cios dla Kościoła w Polsce, są pod ścianą. Polacy mają dość

Prawdziwy cios dla Kościoła w Polsce, są pod ścianą. Polacy mają dość Źródło: Pixabay/Vladvictoria

Ogromny cios dla polskiego kościoła - emerytury dla księży to przeszłość? Polacy mają dość, nie chcą, aby świadczenie emerytalne dla księży w dalszym ciągu były finansowane jednocześnie przez ZUS oraz fundusz kościelny, co daje im podwójną waloryzację.

Prawdziwy cios dla księży - Polacy nie chcą, by ich emerytury były finansowane przez ZUS. Ksiądz w Polsce może liczyć na wyjątkowo pokaźne świadczenia emerytalne. Dzięki finansowaniu jednocześnie przez ZUS oraz Fundusz Kościelny, mogą oni liczyć na podwójną waloryzację, 500 plus dla niesamodzielnych seniorów, trzynastą, a wkrótce również czternastą emeryturę. 

Emerytury dla księży nie będą już finansowane przez ZUS?

Na emerytury księży łoży nie tylko kościół, ale również obywatele. Oprócz wysokich świadczeń emerytalnych oraz przy dobrych układach, przez lata odkładają pieniądze, które zostały uzbierane od wiernych na tacy lub za pogrzeby oraz śluby. Polacy mają jednak dość i nie chcą dłużej finansować księży.

Księża w Polsce znajdują się w wyjątkowo dobrej sytuacji, jeśli mowa o świadczeniach emerytalnych. Jako że są one finansowane zarówno przez ZUS, jak i Fundusz Kościelny, w praktyce daje to podwójną waloryzację emerytur. Oprócz tego pojawiają się liczne dodatki, jak trzynastka, a w przyszłości nawet czternastka lub 500 plus dla niesamodzielnych seniorów. Oprócz tego duchowni latami zbierają pieniądze w trakcie swojej posługi.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ:

Oficjalnie daje to nawet kilkanaście tysięcy złotych emerytury każdego miesiąca. To więcej, niż otrzymują z ZUS najbardziej wpływowi ludzie w Polsce, jak np. prezes PiS - Jarosław Kaczyński, a korzysta on z corocznej waloryzacji oraz rozmaitych dodatków dla emerytów.

Polacy mówią dość, nie chcą dłużej finansować emerytur księży, opłacając w podatkach Fundusz Kościelny. Na łamach "Super Expressu" oraz na portalu Super Biznes opublikowano badanie, według którego czytelnicy prawie jednomyślnie uznali, że emerytury księży powinny być w całości opłacane przez Kościół. 

Dzisiaj grzeje: 1. Właśnie podjęto decyzję ws. zakazów w Polsce. Sporo się zmieni

2. Ministerstwo Zdrowia wydało najnowszy raport. Jedno z województw wyraźnie góruje

Na pytanie odpowiedziało niemal 50 tysięcy osób, z czego aż 92 procent opowiedziało się za tym, by świadczenia emerytalne księży były wypłacane ze składek własnych Kościoła bez wsparcia państwa. Zaledwie 6 procent głosujących stwierdziło, że polskie państwo powinno nadal finansować emerytury księży. Pozostali natomiast nie mieli zdania w tej sprawie.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Stoch i Kubacki zabrali żony na wspólny wypad. Wiemy, co robili - piękne widoki i świetna zabawa (FOTO)
  2. Syn Edyty Górniak nie jadł przez tydzień. Powód poraża, nawet słynna mama była zdumiona
  3. Dramat rozgrywał się po cichu, za zamkniętymi drzwiami. Żona Wałęsy wszystko ujawniła
  4. Pozornie zwykła złotówka z czasów PRL jest warta fortunę. Można zarobić na niej nawet 1500 złotych
  5. Tym razem przesadzili? Opublikowano zdjęcia Moniki Jaruzelskiej bez ubrań
  6. Pilne: Nakaz ministerstwa zdrowia. Każdy Polak musi się stosować

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News