Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nieoficjalne przecieki rujnują nadzieje

Bardzo zła wiadomość dla emerytów. Nieoficjalne przecieki rujnują nadzieje Źródło: pexels.com PhotoMIX Company

Emerytury wcale nie będą wyglądać tak, jak to wcześniej zapowiadano? Seniorzy są dotkliwie rozczarowani, nieoficjalne przecieki tylko wzmagają ich złość i rujnują nadzieje na lepsze jutro. Mieli nadzieję na większe pieniądze, teraz wszystko stoi pod wielkim znakiem zapytania.

Emerytury miały nie ograniczać się do wypłaty trzynastki i zapowiadanej czternastki - seniorzy usłyszeli obietnice kolejnych świadczeń, a także emerytur stażowych. Dziennikarze "Gazety Wyborczej" doszli jednak do nieoficjalnych informacji, szykuje się gorzkie rozczarowanie ponad 10 mln Polaków.

Seniorzy nie będą mogli liczyć na 15. i 16. emerytury?

Kiedy Andrzej Duda rozpoczął kampanię prezydencką, z jego ust padały przeróżne obietnice. Zjednał sobie głosy starszych Polaków i seniorów tym, że będzie chciał wprowadzić nie tylko emeryturę stażową (35 lat pracy dla kobiet, 40 lat dla mężczyzn), ale i kolejne dodatkowe świadczenia. Jeszcze w lutym Andrzej Duda mówił, że ma nadzieję, że będzie 14. emerytura, a także być może 15. Prezydent twierdził, że wypłacanie seniorom i rencistom większych świadczeń to bardzo ważna kwestia i być może kiedyś dojdzie do tego, że emeryci będą otrzymywać nawet 12 dodatków rocznie.

Obietnice prezydenta wyglądały idealnie w teorii, seniorzy już zacierali ręce na dodatkowe pieniądze, jednak w praktyce nie jest to takie proste.

- Naszym zadaniem jest wypłacać 13. emeryturę, prawdopodobnie będzie też 14. emerytura w 2021 roku, ale kolejne nie są planowane - powiedziała w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" osoba powiązana z rządem.

Powodem brak pieniędzy w budżecie

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

W przypadku, gdyby emeryci dostawali aż 12 dodatkowo świadczeń rocznie, w budżecie trzeba byłoby znaleźć dodatkowe 130 mld zł - państwa na to zwyczajnie nie stać i na razie plany poprzestają na 14. emeryturze, czyli dwóm świadczeniom w roku. Jak podaje "Gazeta Wyborcza", emerytur stażowych też może nie być. Na ich wypłacenie potrzebne byłoby 13 mld zł, poza tym Andrzej Duda już 5 lat temu obiecywał podobne rozwiązanie, ale nie dotrzymał słowa i nie zajął się nawet projektem ustawy. W tym roku o emeryturze stażowej przekonywał podobnie.

Dzisiaj grzeje: 1. Do sieci wyciekła poufna rozmowa Andrzeja Dudy. Skandal na włosku, służby w akcji

2. Wystarczy jedno jajko dziennie. Pierwsze efekty pojawią się bardzo szybko

- To było do przewidzenia, że po wyborach dowiemy się, że obietnice kampanijne trzeba będzie zweryfikować. Przy tak napiętym budżecie i wydatkach od początku było wiadomo, że nikt nie będzie w stanie ich realizować - powiedział "Gazecie Wyborczej" dr Łukasz Wacławik, specjalista od ubezpieczeń społecznych. ZUS-owi zwyczajnie może zabraknąć środków na wypłatę świadczeń. Wstępne szacunki zakładają, że w latach 2020-2024 może zabraknąć od 211 do 262 mld zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Piękna dziewczyna reprezentanta Polski pokazała zdjęcie bez makijażu. Uwagę wszystkich zwrócił jednak jej obfity biust (FOTO)
  2. Polacy masowo i nieświadomie popełniają karygodny błąd przy zakupie mięsa mielonego na kotlety. Decydująca jest 1 cecha
  3. Pilny apel Marty Manowskiej. Pomoc jest potrzebna na już
  4. Karol Strasburger ukrywa swoją małą córeczkę. Jeden z powodów jest bardzo smutny
  5. Pozostało kilka godzin. IMGW pilnie ostrzega
  6. Katarzyna Cichopek i Marcin Hakiel przeżywają ciężkie chwile. Plotki potwierdziły się

Źródło: Gazeta Wyborcza

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News