Kolejny bubel prawny? Z minimalnej emerytury komornik potrącił pieniądze, z 4000 zł minimalnej płacy nie

Kolejny bubel prawny? Z minimalnej emerytury komornik potrącił pieniądze, z 4000 zł minimalnej płacy nie Źródło: Pixabay/TygZam

Z minimalnej emerytury w przypadku egzekucji komorniczej, urzędnik może potrącić do 25% jej całkowitej wartości. Zupełnie inaczej to wygląda przy płacy minimalnej, co tworzy dosyć absurdalną sytuację prawną.

Emerytury minimalne w Polsce nie są zbyt wysokie. Wielu seniorów żyje na skraju ubóstwa, dlatego też w przypadku egzekucji komorniczej nie może być z niej potrącone więcej niż 25%, aby zapewnić dłużnikowi minimalne środki. Przepis ten natomiast nie obejmuje płacy minimalnej, która w kraju jest całkowicie wyjęta spod egzekucji komorniczej. W momencie, kiedy dojdzie do obiecanej przez PiS podwyżki płacy minimalnej, sytuacja stanie się wyjątkowo niedorzeczna.

Minimalne emerytury w Polsce mogą być zajęte przez komornika w 25%

W tym momencie emerytura minimalna w Polsce wynosi 1100 zł brutto i właśnie od tej kwoty może zostać potrącone maksymalnie 25%. Jednocześnie minimalna płaca w Polsce wynosi 2600 zł brutto i ta suma jest całkowicie wolna od egzekucji komorniczej. Już w tym momencie sytuacja jest dosyć absurdalna - osoba zarabiająca więcej jest lepiej zabezpieczona niż emeryt, którego sytuacja finansowa jest dużo gorsza.

Jak zauważają ekonomiści - prawo to miało sens w czasach, gdy pensja minimalna wynosiła w Polsce 1000-1500 zł. Wtedy też egzystencja wielu Polaków nie była odpowiednio zabezpieczona, przez co pozwalało to zadłużonym osobom na przeżycie przynajmniej na minimalnym poziomie. Po zapowiedzianych zmianach bubel prawny może stać się jeszcze bardziej niedorzeczny. 

Sytuacja będzie jeszcze bardziej absurdalna, jeśli PiS spełni swoje obietnice

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Absurd osiągnie kolejny szczyt, gdy doczekamy się zwiększenia pensji minimalnej, którą na konwencji programowej swojej partii zapowiadał Jarosław Kaczyński. Jeśli do 2023 roku pensja minimalna sięgnie 4000 złotych brutto, to o ile nie doczekamy się zmian w prawie komorniczym (które nie są na razie zapowiedziane), chronione przed egzekucją będą naprawdę ogromne kwoty, podczas gdy emeryci wciąż radzić sobie będą musieli z niewiarygodnie niskimi świadczeniami. 

Dzisiaj grzeje: 1. Uwielbiany piosenkarz jest ciężko chory. Codziennie przyjmuje tonę leków, wygląda strasznie
2. Niespodziewane słowa ws. śledztwa dot. ekshumacji Woźniak-Staraka. Wypowiedź inspektora obiega media

Według ekspertów i ekonomistów może to prowadzić do niebezpiecznych tendencji finansowych Polaków. Sytuacja, gdy będą czuli się bezkarni i bezpieczni od egzekucji komorniczej, może przyczynić się do chętniejszego zadłużania. Już teraz bezustannie rośnie zadłużenie Polaków, a przy takich zmianach prawnych skok wskaźników może być jeszcze wyższy.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Wszyscy z prawem jazdy zapłacą. Szykujcie się na wydatek
  2. Mąż nagrał swoją żonę ukrytą kamerą. Był w szoku, gdy zobaczył, co robi z ich dzieckiem
  3. Krystyna Pawłowicz w nocy nie była w stanie wsiąść do taksówki. Posłance pomogła policja
  4. Nagrano Kaczyńskiego z ukrycia. Widać na filmie jak traktuje się "szeregowego posła"
  5. 102-letnia babcia nie mogła się pojawić na ślubie wnuczki. Panna młoda od razu postanowiła działać, jej pomysł

Źródło: Bezprawnik

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News