NIK opublikował raport ws. wysokości emerytur. Kto tyle dostaje?

NIK opublikował raport ws. wysokości emerytur. Kto tyle dostaje? Źródło: Pixabay - TygZam

Emerytury i renty wypłacane w pierwszym półroczu 2019 roku wzrosły o 4,5% w porównaniu do tego samego okresu sprzed roku. Podawane kwoty są naprawdę imponujące, pytanie tylko, ilu Polaków rzeczywiście tyle pieniędzy dostaje.

Emerytury wypłacane Polakom idą w górę. Od 1 marca świadczenia emerytalno-rentowe podniosły się o wskaźnik waloryzacji, co z pewnością ucieszyło wielu seniorów. Obecnie najniższa emerytura uzyskiwana z tytułu niezdolności do pracy wynosi 1100 zł brutto, a w analogicznym okresie sprzed roku równa była zaledwie 1029,80 zł.

Emerytury Polaków stale rosną

Emerytury Polaków wciąż rosną ze względu na coroczną waloryzację. Według danych z raportu, bieżący rok jest drugim z rzędu, w którym waloryzacja wyniosła aż 102 procent. Według ZUS coraz mniej Polaków decyduje się na skorzystanie z przejścia na wcześniejszą emeryturę. Liczba przyznanych świadczeń emerytalnych w pierwszym półroczu 2019 roku jest niższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W sumie jednak do czerwca 2019 roku ZUS wypłacił 7696,3 tys. rent i emerytur i jest to liczba o 111,6 tys. większa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych największe koszty FUS stanowią właśnie wypłaty rent i emerytur. Kwota wypłacanych świadczeń jest o 15,5 mld większa niż w ubiegłym roku. Mimo, że świadczenia dla emerytów i rencistów idą w górę, to kondycja finansowa ZUS rzekomo jest dobra. Jak możemy przeczytać, przeciętne świadczenie wynosi obecnie dokładnie 2236,84 zł, choć dla wielu Polaków z pewnością będzie to ogromnym zaskoczeniem. W internecie przeczytać można dziesiątki historii o głodowych świadczeniach oraz stawkach niepozwalających na godne życie, choć statystyki wyraźnie temu zaprzeczają. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Pierwsza połowa 2019 roku charakteryzowała się bardzo dobrą sytuacją finansową FUS. Przychody własne Funduszu Ubezpieczeń Społecznych utrzymywały się na wysokim poziomie, co wynikało z dobrej sytuacji na rynku pracy. Pomimo wzrostu wydatków spowodowanego w maju br. osobom pobierającym świadczenia emerytalne i rentowe tzw. trzynastek, sytuacja finansowa Funduszu pozostaje pozytywna - czytamy w raporcie. 

Dzisiaj grzeje: 1. Po wielu miesiącach rozłąki wrócił po psa. W tajemnicy zaszedł pod drzwi, gdy zwierzak wyszedł zaczęło się gorące powitanie

2. Znany aktor miał straszny wypadek. Jego auto wypadło z drogi, jest w ciężkim stanie 

Według ZUS tak dobra kondycja finansowa wynika przede wszystkim z dwóch czynników. Wzrosły zatrudnienia oraz wynagrodzenia, przez co poprawiła się  sytuacja gospodarcza. Ponadto wprowadzono działania uszczelniające system poboru składek, przez co płatnicy bardziej pilnują swoich zobowiązań finansowych. 

Ponadto coraz więcej obcokrajowców decyduje się na pracę w naszym kraju, co dodatkowo napędza gospodarkę. O ponad 19% wzrosła liczba zatrudnionych obcokrajowców w czerwcu 2019 roku w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 roku. Największą liczbę pracujących obcokrajowców w Polsce stanowią obecnie Ukraińcy. 

Najlepsze newsy dnia:

    1. Tusk: Hejt i upokorzenie, to sposób na rządy obecnej władzy, a nie odosobnione przypadki
    2. Gwiazda Polsatu jest w CIĄŻY! Pokazała zdjęcie z zaokrąglonym brzuszkiem, co dalej z karierą?
    3. Żona przypadkiem odkryła, że jest na nagraniach w telefonie męża. Wylądował w więzieniu
    4. Zmarłą na raka babcię pochowali z telefonem. Po 3 latach odebrali SMS-a, treść wywołała poruszenie
    5. Gwiazda TVN pierwszy raz powiedziała o pogrzebie Piotra Staraka. Przekazała, co w najbliższych dniach planuje rodzina zmarłego

źródło: gazetaprawna

 

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News