Emeryci już niedługo dostaną dodatkowe pieniądze! Kwota robi wrażenie

Emeryci już niedługo dostaną dodatkowe pieniądze! Kwota robi wrażenie

Emerytura to długo wyczekiwane przez każdego pracującego Polaka świadczenie. Niepokojące tendencje w ZUS sprawiają jednak, że coraz bardziej drżymy o swoją przyszłość w jesieni życia. Sytuację życiową uboższych emerytów znacznie poprawiłyby rządowe dopłaty, jak wspominane często tzw. 500 plus dla seniora. Zdaniem niektórych polityków takie świadczenia powinny pojawić się już wkrótce!

Emerytura spędza dziś sen z powiek wielu Polaków. Pracujący na minimalnych krajowych, umowach śmieciowych, ogromna grupa rolników - te grupy nie mają różowych perspektyw na jesień życia. Od ich niskich wynagrodzeń odprowadzane są bowiem niskie składki.

Najbiedniejsi emeryci liczą na wsparcie

W rządzie sporo mówi się o programie dopłat, dzięki któremu najbiedniejsi emeryci mogliby pozwolić sobie na więcej niż wegetację. Przy dzisiejszych cenach przeżycie za 1100-1300 zł sprowadza się bowiem do najważniejszych potrzeb. We wrześniu Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej zapowiedziało, że program dopłat do emerytur, zwany potocznie 500 plus dla emerytów, może być wdrożony najwcześniej w 2019 roku. W rządzie znacznie więcej mówiło się o waloryzacji, czyli corocznej podwyżce emerytur, która następuje w I kwartale. Najbardziej zyskaliby najubożsi - po 50 zł na rękę miesięcznie.

W opozycji mają też inne pomysły. Emerytura ma być wyższa

Zdaniem posłów koalicji los emerytów wymaga działań "tu i teraz". Sporo daje do myślenia zwłaszcza wypowiedź Eugeniusza Kłopotka z PSL. Przypomniał na łamach Super Expressu, że jego partia chce "obciąć" podatek, który płaci każdy emeryt. - Wszyscy powinniśmy zatroszczyć się o los emerytów. Jeżeli rządzący poprą nasz projekt „Emerytura bez podatku”, z pewnością będziemy za 500 plus, żeby emeryci dostali go jeszcze przed świętami! Jednorazowe dodatki też są dobre, seniorzy by się ucieszyli z takiego zastrzyku gotówki - czytamy w "SE". Ludowcy forsują swój pomysł już kilka miesięcy, ale wątpliwe by "przeszedł" za rządów PiS. Partia rządząca niechętnie akceptuje pomysły opozycji. Znakomicie czuje się w swoich propozycjach - programach społecznych, czyli odgórnie przyznawanych świadczeniach. PO również przyznaje, że 500 plus dla seniorów byłoby trafionym pomysłem. Wskazuje - wzorem PSL - również inne rozwiązania.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Poparłbym 500 plus dla najbiedniejszych seniorów przed świętami. Ale jednorazowy dodatek nie jest rozwiązaniem systemowym i nie rozwiąże cudownie problemów związanych z niskimi dochodami emerytów. Ponadto przedstawimy kompleksowy program trzynastych emerytur - powiedział dziennikowi Michał Szczerba, poseł PO. W rządzącym PiS słychać podobne komentarze, co we wrześniu. - Przyszłoroczna waloryzacja jest kosztowna, ale stanowi krok ku wsparciu najuboższych seniorów. Będą dostawać więcej, a to nawet lepsze niż jednorazowy dodatek, bo to jest na stałe. Lepsza jest podwyżka o 72 zł niż jednokrotna premia - uważa Tadeusz Cymański. Zaznaczył, że PiS pamięta o seniorach i poczyni kolejne kroki, by im pomóc. Wizja 500-złotowych dopłat dla najuboższych jeszcze w tym roku wydaje się jednak odległa.  1. Państwo kpi z seniorów. Najniższa emerytura w Polsce sprawi, że opadną Wam szczęki
  2. Ile zarabia Małgorzata Kożuchowska? Najlepiej opłacana aktorka w Polsce
  3. Alarmujące objawy! Mogą sugerować, że twój pies ma raka
  4. Emerytura wyższa o nawet kilka tysięcy? Nowe rozwiązanie wchodzi w życie
Następny artykuł
0 Skomentuj

Którego twardziela z Pierwszej Miłości wolisz?

Komentarze 0

Ocena artykułu