Niesamowite. Góra pieniędzy na emerytury, zobacz czy też dostaniesz

Niesamowite. Góra pieniędzy na emerytury, zobacz czy też dostaniesz

Emerytura - będzie w przyszłym roku i kolejnych latach często wymienianym słowem. Nic dziwnego, stajemy się bowiem społeczeństwem starzejącym się. Znamy już wstępny budżet państwa na przyszły rok. Na emerytury Polaków rząd PiS wyznaczył kilka miliardów złotych!

Emerytura jest dla seniorów długo wyczekiwanym świadczeniem. Kilkadziesiąt lat pracy i składkowania i w końcu przychodzi czas, by otrzymać wypracowaną należność. Rady Ministrów, którą kieruje premier Mateusz Morawiecki opracowała właśnie zarys budżetu państwa na rok 2019. Wymienia on wzrost PKB, kolejne inwestycje. Teraz plany budżetowe trafią do Sejmu. PiS ma w nim większość, która zapewne szybko przyjmie opracowanie Rady Ministrów.

7 miliardów zł na emerytury, nic o dopłatach

W przyszłoroczny budżet rządzący wpisali 7 miliardów złotych, które trafią na emerytury i ich waloryzację o 3,26 procent. Na tym nie koniec. Rząd przewidział wzrost funduszu wynagrodzeń w gospodarce narodowej oraz emerytur i rent na poziomie 6 procent. Przypomnijmy - minimalna pensja wyniesie w przyszłym roku 2250 zł brutto. W górę skoczą też emerytury. Wzrost najniższych emerytur wyniesie 33,5 zł, a średnich 73 zł "na rękę". Wciąż nie wiadomo natomiast, czy rząd wprowadzi w 2019 roku tzw. 500 plus dla emerytów. Projekt dopłat do najniższych emerytur, sięgających 500 złotych, to jeden z filarów wyborczych PiS. Partia mówiła o dopłatach w kampanii wyborczej trzy lata temu. Wszystko wskazuje, że projekt został "zamrożony" i wróci najwcześniej za rok, zapewne w przededniu kampanii przed wyborami parlamentarnymi.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Emerytura Polaków jednym z priorytetów

Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że socjalne programy rządu nie utrudniają prac nad budżetem. Całość "spina się" zgodnie z literą prawa. - Jest to bardzo dobry budżet. Wielu naszych konkurentów politycznych czy komentatorów zastanawia się, jak to jest możliwe, że takie znaczące zmiany w finansowaniu działań społecznych, przede wszystkim 500 plus, ale też obniżenie wieku emerytalnego czy leki dla seniorów są niejako wchłonięte w tym budżecie i deficyt budżetowy. Od kilku lat i mieścimy się bardzo dobrze we wszystkich regułach unijnych - cytuje premiera Morawieckiego "Super Express". Projekt budżetu na rok 2019 zakłada dochody państwa w wysokości 386,9 mld złotych, a wydatki w kwocie 415,4 mld złotych. Deficyt, jak łatwo policzyć, wyniesie 28,5 mld złotych. Dynamika produktu krajowego brutto Polski będzie na poziomie 3,8 procent, a inflacja ma wynieść 2,3 procent.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Zabierają emerytom pieniądze! Uważajcie, radzimy jak do tego nie dopuścić
  2. PiS się tego nie spodziewał! Emeryturze dla matek przeciwne są… kobiety
  3. Kolejne zmiany w emeryturach. Podwyżka dla wszystkich, bonus dla najbiedniejszych
Następny artykuł