13. emeryturę można łatwo stracić! Mało emerytów o tym wie

13. emeryturę można łatwo stracić! Mało emerytów o tym wie Źródło: Pixabay.com/Free-Photos

Trzynasta emerytura jest już pewna. Za kilka dni emeryci otrzymają w gotówce lub przelewem pierwsze w historii dodatkowe świadczenia. Warto jednak wiedzieć, że podobnie jak inne formy dodatku, "trzynastki" mogą zostać cofnięte lub nieprzyznane. Nie wszyscy o tym wiedzą.

Emerytura od państwa, bo tak należy mówić o trzynastym świadczeniu, które będzie wypłacane lada dzień, będzie również wnikliwie kontrolowana. 

Trzynasta emerytura będzie wypłacana lada dzień. Można ją jeszcze... stracić

Mało kto wie, że popularną "trzynastkę", przysługującą oficjalnie blisko 10 milionom Polaków będzie można stracić. O czym warto pamiętać, by dodatkowe świadczenie mogło legalnie wpływać na nasze konto?

Z końcem kwietnia ruszą pierwsze wypłaty w ramach "trzynastych emerytur". Na dodatki w kwocie 1100 zł brutto (ok 888 zł "na rękę") będzie mógł liczyć każdy Polak mający prawo do emerytury i renty w systemie powszechnym (ZUS), rolniczym (KRUS) oraz wypłacanej służbom mundurowym. "Trzynastki" dostaną też ci, którzy otrzymują emerytury pomostowe, świadczenia i zasiłki przedemerytalne, renty socjalne oraz dla inwalidów wojennych lub wojskowych, czy uprawnieni do otrzymywania świadczeń z tzw. programu "Mama 4 plus".

Ci co oszukali system emerytalny mogą mieć obawy

W sprawie emerytur kluczowy jest jeden termin - to 30 kwietnia 2019 roku. Jeśli do tego dnia będziemy należeli do wspomnianych wyżej grup "emeryckich", otrzymamy trzynaste świadczenie. Niedoszli emeryci, których system uzna dopiero w maju, czerwcu i później, nie zdążą załapać się na dodatkową emeryturę. Wciąż jest to bowiem jednorazowe świadczenie. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Money.pl przypomina dziś, że trzynastą emeryturę można stracić. Weryfikujący naszą zawodową przeszłość (staż, okres składkowy) ZUS sprawdzi, czy nie oszukujemy na świadczeniach. Wykrycie nieprawidłowych dokumentów będzie skutkowało nieprzyznaniem "trzynastki".

Państwo nie przyzna również dodatku, jeśli emeryci przekroczą ustalony prawem limit z dorabianiem. Obecnie wynosi on 130 procent średniej krajowej, ok. 6,4 tys. zł brutto. Jeśli do 30 kwietnia ZUS dopatrzy się przekroczenia wspomnianego limitu, to stracimy trzynastkę. Od maja przedsiębiorczy seniorzy nie muszą już martwić się o utratę "trzynastki".

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Marzena Rogalska z partnerem! Gwiazda TVP PIERWSZY raz pokazała ukochanego
  2. Czy to jest samolot, w którym zginęła Anna Jantar? Wyjątkowe wideo z wokalistką
  3. Nad Polskę nadciągają wichury i burze piaskowe. Najbliższe dni najlepiej spędzić w domu
  4. Nagły zwrot w sprawie Tomasza Komendy. Zajmie się nim Sąd Najwyższy
  5. Wystawne chrzciny u Martyniuków. Żona Daniela zadziwiła wyglądem (Zdjęcia)
  6. Tego dnia dzieci pierwszy raz przystąpiły do Komunii Świętej. Chwilę później już nie żyły, niewyobrażalny horror

źródło: Money

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News