Od października wzrosną emerytury! Zobacz ile zyskasz

Od października wzrosną emerytury! Zobacz ile zyskasz Źródło: Pixabay/Alexas_Fotos

Emerytura od października tego roku będzie wyższa. Warto dowiedzieć się, ile można zyskać dzięki obniżce stawki PIT. Świadczenia mogą wzrosnąć nawet o kilkaset złotych.

Emerytura już za kilka dni będzie wyższa dla każdego. W Polsce emerytury nie są zwolnione z podatku, ale dzięki obniżeniu stawki PIT z 18 do 17 procent, będzie można się cieszyć dodatkowymi pieniędzmi. Warto zobaczyć ile można zyskać, bo wzrost może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych.

Emerytura po obniżeniu PIT

Już od października ZUS będzie wypłacał świadczenia po obniżonej stawce PIT z 18 na 17 procent wobec wszystkich osób z dochodem nieprzekraczającym 85 528 zł. To oznacza, że wiele ludzi zyska na zmianie opodatkowania. Jeżeli emerytura wynosi 2000 zł brutto to automatycznie zyskujemy 13 zł, a przy stawce 5000 zł, będzie to już 48 zł.

W tym roku realna stawka opodatkowania wyniesie jednak 17,75 procent, ze względu na rozliczanie przez 9 miesięcy 18 procentowym PIT-em i przez 3 miesiące, z 17 procentowym. Trzeba jednak być uważnym, bowiem zmiany w opodatkowaniu wpłyną na nasze kryterium dochodowe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Osoby, które pobierają emeryturę, a dodatkowo korzystają z pomocy opieki społecznej, muszą się pilnować. Razem ze zmniejszonym opodatkowaniem wzrośnie ich dochód. Jeżeli tylko zostanie przekroczony o chociażby złotówkę, to można już nie uzyskać dodatkowego wsparcia finansowego. W szczególności dotyczy to zasiłków do zakupu leków, opału czy sfinansowania posiłków.

Dzisiaj grzeje: 1. NIE ŻYJE wybitna Polka. W wieku 44 lat miała tragiczny wypadek 
2. Córka dostała uwagę od polonistki. Mama była tak zdruzgotana treścią, że opublikowała ją w internecie

Na obniżce PIT skorzystają także osoby pracujące. Nowe rozwiązanie będzie dotyczyło 25 milionów Polaków. Jak wynika z wyliczeń rządu, osoby zarabiające najniższą krajową mogą liczyć na dodatkowe 472 zł rocznie. Z kolei osoba zarabiająca średnią krajową (4 765 zł), zyska już 732 zł. Według resortu finansów zmiany w opodatkowaniu będą kosztowały państwo ok. 2,7 miliarda zł w samym 2019 roku. W kolejnych latach będzie to już prawie 10 mld zł.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Jeszcze tylko do jutra czas. 800 tys. Polaków dostanie PRZYNAJMNIEJ 1500 zł
  2. Agata Duda na wyjeździe w Belgii przebiła samą siebie. Zachwycali się nią wszyscy. Polska księżna Diana
  3. Chciała pofarbować siwe odrosty. Kiedy pokazała się mężowi, wybuchnął płaczem
  4. Woźny zainstalował kamerę w niebywałym miejscu. Gdy zostawał sam, oglądał ohydne nagrania
  5. Ksiądz molestował upośledzone dziewczynki. Drastyczne zeznania pokrzywdzonych, tylko dla osób o mocnych nerwach

źródło: Fakt

Następny artykuł