Niedługo prawdziwa rewolucja w emeryturach. Wiadomo już kto ile dostanie

Niedługo prawdziwa rewolucja w emeryturach. Wiadomo już kto ile dostanie Źródło: Fot. Pixabay.com

Emerytura w Polsce jest dla większości zdecydowanie za niska. Seniorzy chcieliby, aby świadczenia zostały zwiększone. Wszystko wskazuje na to, że prośby zostaną wysłuchane. Wielkimi krokami nadchodzi waloryzacja.

Emerytura 1 marca 2019 roku zostanie podwyższona, o czym wiedzą wszyscy Polacy, których ta sprawa dotyczy. Dotychczasowe świadczenie, które otrzymują obywatele, będzie wyższe, co przełoży się na lepszą ich jakość życia. 

Świadczenia będą wyższe. O ile?

Waloryzacja rent, a także emerytur podreperuje odrobinę kieszenie Polaków, którzy ciężko zapracowali na świadczenie. Od marca najniższa emerytura oznaczać będzie 1100 złotych brutto. Będzie ona obowiązywać osoby, które mają na swoim koncie odpowiedni staż pracy. W przypadku najniższej renty będzie to 825 złotych. 

Średni procent, o jaki wzrośnie świadczenie to 2,86% (waloryzacja wynosić więc będzie dokładnie 102,86%). Jak oblicza się wskaźnik i z czego on wynika? Tłumaczy to minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska.

 - Ustawowy wskaźnik waloryzacji świadczeń to średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym - czytamy w "Dzienniku Bałtyckim".

Jaka będzie emerytura w 2019 roku?

Jak to wpływa na obecny stan emerytur, które od 1 marca przejdą przez proces waloryzacji?

 - To oznacza, że najniższa emerytura wzrośnie od 1 marca o 70,20 zł, z kwoty 1029,80 zł do kwoty 1100 zł. Przeciętna emerytura z FUS wzrośnie o ok. 64,94 zł, z kwoty 2270,74 zł do kwoty 2335,68 zł. Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy z FUS wzrośnie o ok. 49,54 zł z kwoty 1732,21 zł do kwoty 1781,75 zł, natomiast przeciętna renta rodzinna z FUS wzrośnie o ok. 57,14 zł – z kwoty 1997,85 zł do 2054,99 zł - wymienia Elżbieta Rafalska dla "Dziennika Bałtyckiego".

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Warto dodać, że podwyżką minimalną w tej sytuacji jest 70 zł, czyli około 56 złotych netto. Jest to decyzja, którą podjął rząd. Nikt nie może otrzymać kwoty niższej.

Dodatkowo, oprócz zwiększenia emerytury, każda osoba, która pobiera w tym momencie świadczenie, otrzyma od Państwa dodatkową "trzynastkę", która odpowiadać będzie kwocie 1100 złotych. Dodatkowa wypłata trafi do portfeli zainteresowanych w maju. 

Ponad 300 tys. seniorów zostanie niestety pominiętych, więc ich emerytury nie będą podwyższone tak, jak reszty. Wszystko to z powodu warunków, których nie spełniają. Podwyżka dotyczyć więc będzie około 4,7 mln seniorów.

Najlepsze newsy dnia:

  1. Monika Olejnik mieszka w domu Wiesława GOMÓŁKI?! To prawdziwa rezydencja!
  2. Małgorzata Kożuchowska ma idealne ciało. Chodakowska i Lewandowska zzielenieją z zazdrości!
  3. Widzom DDTVN poopadały szczęki! Anita i Adrian z "ŚoPW" przekazali wielką nowinę
  4. Małgorzata Rozenek pochwaliła się brzuchem. Fani gratulują celebrytce
  5. Służby wydały ostrzeżenie. Rossmann wycofuje całe partie towaru

 

Źródło: Dziennik Bałtycki

 

Następny artykuł