Większość Polaków nie odpocznie na emeryturze. Dane są zatrważające

Większość Polaków nie odpocznie na emeryturze. Dane są zatrważające Źródło: Pixabay - @gosiak1980

Emerytura jest momentem, którego nie mogą doczekać się setki tysięcy Polaków. Okazuje się jednak, że nie każdy z nich będzie w stanie skupić się na odpoczynku w wieku, gdy powinien już odpoczywać. Problem ten uwydatniają nowe dane.

Emerytura w myślach Polaków to okres, gdy w końcu wszyscy będą mogli skupić się na odpoczynku. Niestety, w naszym kraju niewiele osób może pozwolić sobie na to, by móc skupić się organizowaniu swojego wolnego czasu. Wszystko z powodu niskiej kwoty przelewanej co miesiąc od państwa, która zmusza do podejmowania dodatkowego zajęcia w ostatnich latach życia. 

Zostały ujawnione dane, które pokazują, jak duży odsetek ludzi po osiągnięciu wieku emerytalnego decyduje się na to, by kontynuować swoją pracę, by móc lepiej zarabiać. Powody ich decyzji są różne, jednak zdecydowana większość bierze się z tego, że Polacy mają problemy z życiem za pieniądze z emerytury. Przedstawione statystyki są zatrważające.

Emerytura jest problemem Polaków

Dowiadujemy się, że aż 747 tysięcy osób, które osiągnęły już wiek emerytalny, zdecydowało się na kontynuowanie pracy. Aż 40% z nich jest zatrudnionych na umowie o pracę, a reszta jest zajęta zajęciami dorywczymi lub pracuje "na czarno". Taki stan rzeczy z pewnością nie cieszy nikogo, kto próbuje patrzeć w przyszłość z optymizmem. Oznacza to bowiem, że często na emeryturze trudno jest poradzić sobie bez dodatkowych zajęć.

Co ważne, w ciągu dwóch lat liczba pracujących emerytów wzrosła aż o 25%. Proces ten staje się więc coraz bardziej niebezpieczny i wygląda na to, że tendencja ta będzie utrzymywać się. Nic nie wskazuje bowiem na to, by emerytura miała w najbliższym czasie wzrosnąć. Już za parę lat może okazać się, że większość z nas będzie zmuszona pracować pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego.

Emerytura sprawia Polakom wiele kłopotów

Należy pamiętać o tym, że emeryci, którzy przekroczyli granicę ustaloną przez polityków (60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn), nie musza martwić się o to, że w przypadku pracy ich składka zostanie zmniejszona. Sprawa wygląda zupełnie inaczej w sytuacji, gdy obywatel jest na emeryturze, ale nie przekroczył wieku emerytalnego.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

- Osoba, która pobiera emeryturę, może dodatkowo pracować. Przepisy ustawy emerytalnej nie zabraniają wykonywania dodatkowej pracy. Jednak osoba, która nie ukończyła powszechnego wieku emerytalnego (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), powinna powiadomić Zakład Ubezpieczeń Społecznych o tym, że zamierza podjąć dodatkową pracę i o wysokości przychodów. Będzie to potrzebne do rozliczenia się z ZUS - mówi agencji Newseria Biznes Wiesława Lempska z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Legendarna polska wokalistka chciała popełnić samobójstwo. Powód zaskoczy każdego!
  2. Anna Jantar skrywała bolesny sekret. Tego bała się najbardziej na świecie. Po latach tajemnica wyszła na jaw
  3. Syn Wiśniewskiego w objęciach słynnej wokalistki. Kolejna sensacja
  4. Biedronka odpala petardę z kultowym gwiazdorem. To będzie prawdziwy hit
  5. Poznaliśmy wszystkie sztuczki makijażowe Meghan Markle. Robią kolosalną różnicę
  6. Rossmann szykuje rewolucję. Na półki trafi prawdziwy hit

źródło: Fakt

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News