Emerytura w przyszłym roku wzrośnie o przewidziany przez rząd wskaźnik waloryzacji. Z naszych wyliczeń wynika, że na wymierną korzyść mogą liczyć emeryci pobierający wyższe świadczenia. 

Emerytura – to hasło coraz częściej odmieniane przez Polaków wraz ze zbliżaniem się do końca pracy. A że prognozy demograficzne nie napawają optymizmem – w wielu przypadkach nasze świadczenia na „jesień życia” będą niższe nam się dziś wydaje.

Podwyżki po waloryzacji. Jaka będzie nasza emerytura w 2019 roku?

Rząd nie pomija jednak ważnego w całym państwie problemu emerytur. We wrześniu minister pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że na waloryzację emerytur w 2019 roku państwo zarezerwuje w projekcie budżetu państwa aż 7 miliardów złotych. Ostatnio te słowa potwierdziła z kolei minister finansów Teresa Czerwińska. Według zapowiedzi minister waloryzacja będzie odbywała się na zasadzie procentowej.

Resort wskazał, że świadczenia urosną od wiosny 2019 roku o 3,26 procent. To istotna informacja – mówimy o jednej z wyższych waloryzacji ostatnich lat. Co innego realne odczucie wyższych emerytur w portfelu, które zależy od przyszłorocznej inflacji (średni wzrost cen w gospodarce). Może się okazać, że wzrost, którym szczyci się rząd będzie w codziennych zakupach nieodczuwalny.

Wzrost (niemal) nieodczuwalny?

Zgodnie z bieżącymi planami rządu wskazujemy o ile zwiększą się nasze emerytury w 2019 roku.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Emeryci wydają na to fortunę! Sprawdź jak nie dać się oszukać [ZDJĘCIA]

Przy zastosowaniu waloryzacji procentowej dla wszystkich emerytów pobierający minimalne świadczenia przewidziane przez ustawę (dziś 1030 zł brutto) otrzymają co miesiąc 33 zł podwyżki. W kontekście galopujących wzrostu cen produktów i usług może okazać się to niewystarczające. A mowa o ponad 1,5 mln emerytów pobierających ustawowe minimum.

Przy emeryturze w kwocie 1450 zł waloryzacja wyniesie już 47 zł, przy 1675 zł (średnia w Polsce) 54,6 zł, a dla seniorów inkasujących co miesiąc 1800 zł będzie to ponad 58 zł.

Na niespełna 70 zł będą mogli liczyć emeryci pobierający 2100 zł brutto, a więc równowartość dzisiejszej minimalnej pensji. Ponad sto złotych co miesiąc otrzymamy na emeryturze, ale tylko wtedy, gdy wynosi ona ponad 3200 zł.

Waloryzacja dotyczy również rent (np. z tytułu niezdolności do pracy). Przy częściowej niezdolności do wykonywania zawodu ustawowe minimum wynosi dziś 772 zł brutto. Podwyżka będzie tu niemal nieodczuwalna – wyniesie 25 zł.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Nadchodzi prawdziwa rewolucja w emeryturach! Wielu się to nie spodoba
  2. Państwo kpi z seniorów. Najniższa emerytura w Polsce sprawi, że opadną Wam szczęki
  3. Znaki zodiaku zdradzają jak okazujemy MIŁOŚĆ
  4. Pies, który jest trudny w wychowaniu? Jeden Twój błąd, a koniec będzie tragiczny
  5. Emerytura pierwszej damy bardzo niska! W sprawę niespodziewanie zamieszany Komorowski

Polscy politycy, którzy będą mieć BAJECZNIE wysokie emerytury