Emerytura nie wystarcza. To niebezpieczne zjawisko jest plagą wśród seniorów

Emerytura nie wystarcza. To niebezpieczne zjawisko jest plagą wśród seniorów Źródło: Fot. Pixabay

Emerytura w Polsce to wciąż bardzo niskie kwoty. Na tyle niskie, że seniorom bardzo często nie starcza na godne życie, a czasem nawet po prostu na przeżycie. Starsi ludzie szukają więc wyjścia z tej trudnej sytuacji i niestety, często kończy się to bardzo źle.

Emerytura to bardzo często jedyne pieniądze, jakimi dysponują starsi ludzie. Niestety zdarza się, że nie wystarcza ona na tak podstawowe rzeczy jak leki, badania czy jedzenie. Co robią wtedy ci, których rodzina nie może wesprzeć, albo ci, którzy jej po prostu nie mają? Biorą pożyczki, a później ich nie spłacają, bo nie mają z czego.

Emerytura przyczyną zadłużeń

Polscy seniorzy zadłużają się na potęgę. Dług, który wspólnie zaciągnęli emeryci wynosi aż... 7,3 miliarda złotych! To ogromna suma, nawet biorąc pod uwagę fakt, że jest to skala ogólnokrajowa. Niespłacone na czas kredyty i pożyczki generują odsetki, a te napędzają całą machinę. Starsi ludzie całą emeryturę wydają na leki i leczenie, na spłatę rat nie starcza, więc biorą pożyczki na spłatę tych poprzednich. Błędne koło się zamyka. W bazie Biura Informacji Kredytowej, w skrócie BIK, znajduje się w tej chwili 345 tysięcy dłużników, którzy są powyżej 64 roku życia. Ponadto, nie są oni dłużni tylko wobec banków i firm proponujących chwilówki - nie płacą również rachunków za prąd, gaz czy mieszkanie. W pierwszej połowie 2018 roku liczba zadłużonych emerytów wzrosła o dwa razy szybciej, niż liczba wszystkich innych zadłużonych osób razem wziętych. Skala problemu jest więc ogromna. DALSZA CZĘŚĆ TESKTU POD GALERIĄ

Na co wydają pieniądze seniorzy?

BIG InfoMonitor zlecił firmie ARC Rynek badania, które wykazać miały na co emeryci wydają pieniądze z zaciągniętych zobowiązań. Wyniki są przerażające: - aż 66 procent badanych przyznało, że pieniądze te były im niezbędne na leki - 33 procent ankietowanych jako cel pożyczki wskazało prywatne leczenie oraz rehabilitację - 14 procent seniorów zadłużyło się, aby móc wspomóc finansowo rodzinę - tylko 9 procent badanych pieniądze przeznaczyło na własne przyjemności typu utrzymanie samochodu bądź podróże Czy tak powinno to wyglądać? Czy państwo nie powinno zainteresować się i pomóc ludziom, którzy już przyczynili się do jego rozwoju? Czy normalną jest sytuacja, w której emeryci muszą zaciągać długi, aby mogli wykupić leki pozwalające im na przeżycie? Warto przypomnieć, że wśród takich ludzi bardzo często są też osoby, które są niezwykle zasłużone dla kraju - na przykład powstańcy.ZOBACZ TAKŻE:
  1. B. partnerka największego gwiazdora TVN ujawnia. „Zabraniał mi robić coś, co uwielbiam”
  2. Mężczyzna, który miał pobić Annę Muchę przerywa milczenie! Twierdzi, że aktorka kłamie
  3. Prawica zamarła. Idol Prawa i Sprawiedliwości w dokumentach SB!
Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News