Mogą zabrać Ci trzynastą emeryturę. Wiemy, jak się przed tym uchronić

Mogą zabrać Ci trzynastą emeryturę. Wiemy, jak się przed tym uchronić Źródło: Maxpixel/Common

Emerytura jest tematem wielu dyskusji w ostatnim czasie. Trzynaste świadczenie, wprowadzone przez obecny rząd już wkrótce zostanie wypłacone. Jednak jak się okazuje niektórzy mogą go w ogóle nie otrzymać.

Trzynasta emerytura już wkrótce zostanie wypłacona polskim seniorom. Ustawa, która wzbudziła wiele dyskusji w przestrzeni publicznej właśnie wchodzi w życie, a seniorzy nie mogą ukryć radości z faktu, że tym razem ich standard funkcjonowania ulegnie poprawie. Jak się jednak okazuje, nie wszyscy emeryci mogą otrzymać trzynaste świadczenie. Zaistniała pewna sytuacja, która może spowodować, że emeryt nawet nie zobaczy należnych mu pieniędzy.

Sytuacja ta dotyczy tych seniorów, którzy są dłużnikami, zwłaszcza długoterminowymi. W związku z licznymi zaległościami z płatnością, na przykład rachunków, trzynasta emerytura może na bazie prawa zostać pobrana przez komornika. Oznacza to, że świadczenie części emerytów będzie musiało automatycznie zostać przydzielone na pokrycie bieżącego długu.

Emerytura zagrożona? Tego nikt nie przewidział

Założeniem projektu, dotyczącego trzynastej emerytury było oddanie emerytom należnych im pieniędzy, aby poprawić jakość życia osób, które po dekadach ciężkiej pracy często nie mogły związać końca z końcem. Jednak ustawodawca nie przewidział, że już do tego czasu część emerytów zdążyła popaść w różnego rodzaju długi.

W takim wypadku, trzynasta emerytura może zostać skonfiskowana przez komornika, w przypadku gdy senior nie regulował swoich długów przez długi czas. Może stać się to jednak tylko w przypadku, gdy wypłata taka następuje za pomocą przelewu na konto bankowe.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Do sprawy ustosunkowało się samo ministerstwo, które twierdzi, że ustawodawca nie ma wpływu na działania komornicze w tym względzie. Emeryt, który ma długi musi liczyć się z tym, że muszą one zostać spłacone. W takim wypadku nawet dłużnik może otrzymać wiele korzyści, gdyż nie pogarszając swojego statusu może spłacić całość lub część bieżącego długu.

Jednakże osoby, które doświadczą działalności komornika, powinny pamiętać, że mogą walczyć o odzyskanie części pieniędzy. Należy często sprawdzać stan konta i po egzekucji komorniczej natychmiast udać się do jego biura. W ciągu kilku dni, zanim pieniądze zostaną zaksięgowane seniorzy będą w stanie część pieniędzy ze świadczenia odzyskać. Niewykluczone, że Krajowa Rada Komornicza wkrótce zaproponuje w tym względzie konsensus, gdyż od pewnego czasu pracuje nad prawnym rozwiązaniem tej kwestii.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Uwielbiany aktor "M jak Miłość" zmarł w męczarniach na raka. Bardzo bał się śmierci
  2. Największa gwiazda disco-polo, Shazza z partnerem! To bajecznie bogaty biznesmen
  3. Uwielbiany aktor Pierwszej Miłości pokazał żonę. Jej uroda powala na kolana
  4. Iga Lis bez makijażu nie jest już taka ładna? Zdjęcie nieumalowanej córki Rusin w sieci
  5. Dowbor po kilku miesiącach odwiedziła rodzinę, której remontowała dom. Dramatyczny widok, prawie się popłakała
  6. Nie żyje uwielbiany bohater "M jak miłość". Fani serialu we łzach

źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News