Morawiecki: emerycie, wystarczy, że zagłosujesz na PiS, a dostaniesz 13 emeryturę w przyszłym roku

Morawiecki: emerycie, wystarczy, że zagłosujesz na PiS, a dostaniesz 13 emeryturę w przyszłym roku Źródło: Flickr/Kancelaria Premiera

Emerytura w tym roku była znacznie wyższa niż w ostatnich latach. Wszystko za sprawą tak zwanej "trzynastki", czyli dodatkowego, trzynastego w roku świadczenia emerytalnego wypłacanego na podstawie nowego rozporządzenia rządu. Premier Mateusz Morawiecki zapowiada powtórkę za rok - pod jednym warunkiem.

Emerytura w tym roku została zwiększona dzięki wypłacanej "trzynastce". Jednak na ten moment jest to program założony tylko na jeden rok. Jak wynika z rządowych dokumentów, świadczenie trzynastej emerytury miało być wypłacone tylko w tym roku. Natomiast zupełnie co innego mówi obecny prezes rady ministrów, Mateusz Morawiecki.

Emerytura podwyższona może być także i w 2020. Jest jeden warunek

Mateusz Morawiecki zapowiedział, że "trzynastka" może być również wypłacana emerytom w następnych latach. Warunkiem do wprowadzenia świadczenia w przyszłych latach jest wygrana Prawa i Sprawiedliwości w przyszłych wyborach parlamentarnych.

- Będziemy kontynuować program Emerytura Plus, jeśli wyborcy nam zaufają - powiedział Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Money.pl.

Wygląda na to, że projekt "emerytura plus" jest kartą przetargową PiSu przed najbliższymi wyborami. Od jakiegoś czasu pojawiają się pogłoski, że jeśli PiS wygra kolejne wybory, to będzie kontynuował rozszerzanie polityki socjalnej. Jednym z nich ma być wprowadzenie "trzynastej emerytury" czyli corocznego świadczenia wysokości minimalnej emerytury (888 zł netto) na stałe.

Finansowanie programu trzynastej emerytury

Jak zauważają krytycy partii rządzącej, problemem programu zapewniającego trzynastą emeryturę jest źródło jego finansowania. W tym roku była znacznie niższa waloryzacja emerytur (obniżka z 3,26 na 2,86%) dzięki czemu rząd zaoszczędził pieniądze, które mógł przeznaczyć na trzynastą emeryturę. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ponadto "trzynastki" w przyszłych latach mają być wypłacane z Funduszu Pracy, który finansują z podatków wszyscy przedsiębiorcy, którzy zatrudniają pracowników. Ustawowo, pieniądze z Funduszu mają być przeznaczone na walkę z bezrobociem, lub łagodzenie jego skutków. Aby te pieniądze były wypłacane na "trzynastkę" trzeba będzie wykonać szereg prac legislacyjnych, które zmienią prawo dotyczące Funduszu Pracy.

Co więcej, sami emeryci zamiast "trzynastki" woleliby obniżenie podatku od emerytury. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Super-Express, aż 83% emerytów wolałoby zamiast "trzynastki" otrzymywać świadczenie emerytalne nie będąc obłożonym podatkiem. Jedynie 13% zadeklarowało się, że wolałoby otrzymać trzynastą emeryturę. Podobnie twierdzili przyszli emeryci - 75% wolałoby być zwolnionym z podatku i jedyne 15% faktycznie wolałoby otrzymać "trzynastkę".

ZOBACZ TAKŻE

  1. Danuta Wałęsa wyjawiła PRAWDĘ! Opadną wam szczęki, gdy dowiecie się co naprawdę myśli o Agacie DUDZIE!
  2. NIE ŻYJE najseksowniejsza sportsmenka na świecie! Jej śmierć była nagła i niespodziewana
  3. TVP: podczas pogrzebu z trumny dochodziły dźwięki. Żałobnicy przerażeni, interweniował lekarz
  4. Widok grobu śp. aktora grającego Edzia w "Kiepskich" rozrywa serca na szczątki
  5. Gdzie tak naprawdę mieszka teraz Michał Wiśniewski? Takiej posiadłości nie ma nikt (FOTO)
  6. Ile wzrostu ma Kasia Cichopek? Wstrząs, w telewizji nie widać, że jest tak niska

Źródło: natemat

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News