Emeryci masowo idą do pracy. Tak źle jeszcze nie było

Emeryci masowo idą do pracy. Tak źle jeszcze nie było Źródło: Pixabay.com/zstupar

Emerytura coraz częściej nie starcza na pokrycie bieżących wydatków seniorów. Jak w soczewce odbija się to w statystyce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że w przeciągu ostatnich lat liczba Polaków dorabiających do emerytury wzrosła aż o 30 procent.

Emerytura spędza sen z powiek setek tysięcy seniorów. Rosnące koszty życia w połączeniu z niskimi - zwłaszcza jak na Unię Europejską - poziomem świadczeń wymuszają na starszych Polakach konieczność podjęcia pracy. Począwszy od okazjonalnego dorobku, po kontynuację pracy w wieku emerytalnym.

Najnowsze dane w tej materii podał dziś Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Czytamy, że na koniec 2018 roku w Polsce pracowało 742 tysiące emerytów, o blisko 53 tysiące więcej niż rok wcześniej. Mowa o grupie porównywalnej z ilością mieszkańców Starachowic lub Tarnobrzega.

Emerytura nie starcza - pracuje coraz więcej seniorów

Oznacza to wzrost liczby pracujących seniorów o 30 proc. na przestrzeni ostatnich czterech lat. ZUS nie badał przyczyn, dla których emeryci zdecydowali się podjąć pracę po zawnioskowaniu o emeryturę. Jest jednak oczywistym, że głównym powodem są dodatkowe dochody w obliczu niezbyt wysokich świadczeń. 

- Takie odwrócenie prawidłowości z okresu wieku produkcyjnego może wynikać z wielu przyczyn. Kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów - komentuje ZUS w swoim raporcie.

Zakład zaznaczył, że wśród dorabiających emerytów jest więcej kobiet (56%) niż mężczyzn (44%).

- Takie odwrócenie prawidłowości z okresu wieku produkcyjnego może wynikać z wielu przyczyn. Kobiety mając niższe świadczenia niż mężczyźni m.in. z powodu niższych zarobków, krótszego stażu pracy oraz niższego o 5 lat wieku emerytalnego, mają większą motywację do uzupełnienia swoich dochodów. Poza tym maleje udział sektorów opartych na pracy fizycznej, czyli tych w których dominują mężczyźni - czytamy.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Instytucja zaznacza, że choć w Europie mamy dziś jeden z niższych wskaźników bezrobocia (3,5 proc.), to nadal wśród emerytów pracuje nikły odsetek. Zdaniem ZUS podejmowanie pracy przez emerytów "należy ocenić jako bardzo pozytywne zjawisko".

ZOBACZ TAKŻE

  1. Partner Agnieszki Fitkau-Perepeczki był młodszy od niej o 41 lat!
  2. Siostra Wojciecha Szczęsnego zginęła tragicznie. Miała przed sobą całe życie
  3. Tragiczne słowa Katarzyny Dowbor. Spisała testament
  4. Zamiast płomiennej Dody, wolał Rafalalę. To ona miała penetrować go analnie wibratorem
  5. Jako dziewczynka wzięła udział w "Od przedszkola do Opola". Dziś jest wielką gwiazdą estrady
  6. Dieta jabłkowa podbija Internet. Schudniesz ekspresowo

źródło: ZUS

 

 

Następny artykuł