Emerytura pierwszej damy bardzo niska! W sprawę niespodziewanie zamieszany Komorowski

Emerytura pierwszej damy bardzo niska! W sprawę niespodziewanie zamieszany Komorowski

Emerytura w godnej wysokości wydaje się oczywista dla wysokich urzędników państwowych. Mało kto jednak wie, że problemy z tego tytułu będą miały w Polsce pierwsze damy. Agata Duda miałaby nie lada problem z tym tematem. W sprawę zupełnie niespodziewanie zamieszał się były prezydent - Bronisław Komorowski. 

Emerytura pierwszej damy Rzeczpospolitej pozostaje w wielu krajach przedmiotem kontrowersji. Problemy dotyczą nawet wynagrodzenia prezydentowych! W Polsce żona prezydenta otrzymuje pensję dopiero od 2016 roku - wcześniej nie uzyskiwała żadnych wpływów z tej roli. Przez lata polski system "kopiował" rozwiązania stosowane w Niemczech, czy Francji, gdzie żony głów państw nie pobierają żadnych pieniędzy. Samo wynagrodzenie dla pierwszych dam RP nie rozwiązuje jednak ich problemów. "Super Express" przypomina, że mimo wydzielenia pensji Agata Kornhauser-Duda może mieć niższą emeryturę. Z szacunków dziennika wynika, że żona prezydenta, po jednej jego kadencji, może dostawać świadczenia nawet o 400 złotych niższe.

Zanim Agata Kornhauser-Duda została Pierwszą Damą pracowała jako nauczycielka języka niemieckiego. Tabloid podliczył, że zawodowa "przerwa" na czas tylko jednej kadencji w pałacu prezydenckim obniży jej emeryturę do ok. 1900 zł. Choć teraz uzyskuje co miesiąc 13 540 zł miesięcznie, nie ma prawa do składek emerytalnych.

Przerwa w pracy zawodowej i składkach

W sprawie emerytur pierwszych dam wypowiedział się niespodziewanie dla gazety Bronisław Komorowski. Były prezydent przyznaje, że od pensji żon prezydentów powinny być płacone stosowne składki. Dziwić może fakt, że zdecydował się on niejako bronić Agaty Dudy.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ – Powinno być tak, że przynajmniej pierwsze damy nie tracą emerytury, czyli musi być płacona składka emerytalna, a to się jakoś wiąże z ich zatrudnieniem – powiedział Bronisław Komorowski.

Pałac prezydencki: emerytura dla pierwszej damy, składki z etatu

Do sprawy ustosunkował się sam Pałac Prezydencki. Rzecznik prezydenta Dudy, Błażej Spychalski przyznał, że kwestia emerytur pierwszych dam pozostaje od lat nietknięta. Jego zdaniem państwo powinno pochylić się nad tym problemem i rozwiązać go stosowaną ustawą. - To jest sprawa, o której mówi się od wielu lat i ona jest do dziś niestety niezałatwiona. Ustawodawca powinien się nad tym pochylić. Chodzi o to, żeby składki były odprowadzane i etat dla pierwszej damy byłby dobrym rozwiązaniem – cytuje rzecznika se.pl.Najlepsze newsy dnia:

  1. Prezydent zdradził gorącą historię! Agata Duda dawniej pozwalała sobie na szaleństwa
  2. Agata Duda próbuje walczyć z plotkami na swój temat. Widać to na zdjęciach
  3. Wyznanie nauczyciela: „Przychodzę na lekcje pijany. Nikt mnie nie złapał”
  4. 5 rzeczy, które na pewno robisz, a mogą zabić twojego psa
źródła: se.pl, fakt.pl Następny artykuł