Kolejne podwyżki dla emerytów. Poznaliśmy konkretne kwoty

Kolejne podwyżki dla emerytów. Poznaliśmy konkretne kwoty Źródło: Pixabay.com/_Alicja_

Emerytura zostanie poddana rewaloryzacji, a co za tym idzie, seniorzy dostaną większe świadczenie. Wiadomo, jaka będzie dokładana kwota podwyżki i kiedy można się spodziewać pierwszych wypłat powiększonych o tę sumę. Wielu seniorów bardzo się ucieszy.

Emerytura zawsze przedmiotem zmartwień dla większości seniorów. Wiele osób skarży się, że świadczenie nie jest wystarczająco duże, by pokryć wszystkie podstawowe wydatki, takie jak rachunki czy zakup leków. Dlatego każda wzmianka o podwyższeniu świadczenia jest przez nich wyczekiwana. Po trzynastej emeryturze rząd szykuje się do kolejnej rewaloryzacji. Wiadomo, o ile zwiększy się przychód emerytów.

Emerytura będzie wyższa. Wiadomo, o ile i od kiedy można spodziewać się wyższego świadczenia

Rewaloryzacja i tym samym podwyżka świadczenia dla najstarszych obywateli tradycyjnie odbywa się 1 marca każdego roku. Pierwszy kwartał zawsze jest czasem oczekiwań na ostateczną wiadomość o wysokości emerytury. Choć w tym roku seniorzy już dostali podwyżkę, z napięciem czekają na plany związane z rokiem 2020. 

Mają rację - już 1 marca przyszłego roku emerytura po raz kolejny wzrośnie. Jak podaje Super Express, przyszłoroczna rewaloryzacja przyniesie więcej zmian niż tegoroczna. Gazeta przytacza wyniki wstępnych szacunków wykazanych przez Aktualizację Planu Konwergencji pokazują, że emeryci mogą liczyć o wzrost świadczenia o 2,94 procent. Dla porównania, w tym roku było to 2,88 procent.

Jeśli szacunki okażą się prawidłowe, najniższa emerytura będzie wyższa o 52 złote. Co za tym idzie, najniższa kwota, jaką osoby starsze dostaną co miesiąc wzrośnie do 940 złotych i 43 groszy na rękę. Seniorzy, którzy dostają wyższe świadczenie niż przeciętnie, będą poddani waloryzacji według procentowego wskaźnika.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Od czego zależy emerytura? Jeden ważny czynnik ma duży wpływ na sytuację emerytów

Podwyżka świadczeń takich jak renta i emerytura jest ściśle związana z jednym wskaźnikiem, zwanym wskaźnikiem waloryzacji. Aby go obliczyć, trzeba wykorzystać dwa czynniki: inflację i przynajmniej 20 procent realnego wzrostu pensji w ubiegłym roku. 

Według rządu, wynagrodzenia w 2019 roku wzrosły o 5,7 procent, co po odpowiednim przeliczeniu z uwzględnieniem inflacji dało wskaźnik waloryzacji 2,94 procent. To tylko wstępne wyliczenia i kwota, jaka ostatecznie zostanie dodana do emerytury, może się bardzo zmienić. Na ostateczny wynik trzeba poczekać na oświadczenia GUS, które pojawi się w styczniu przyszłego roku. Wtedy seniorzy zyskają pewność, jaka będzie ich emerytura.

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Ewa Wachowicz otwarcie przyznaje, że jest antyfeministką. „Uwielbiam być adorowana”
  2. Ola Kwaśniewska dostawała listy z pogróżkami. „Były tam teksty typu: twój ojciec jest mordercą”
  3. Isabel Marcinkiewicz wcieliła swoje groźby w kierunku byłego męża w życie. "To nie żarty! Machina ruszyła"
  4. Pan Michał bronił się przed złodziejami. Trafił przed sąd, bo "szarpał" napastnika z prętem
  5. Doda ujawniła tajemnicę legendarnego show TVN. "Wszystko to było ustawione"
  6. Media: księżna Kate i książę William są w separacji. To będzie najgłośniejszy rozwód w rodzinie królewskiej?

 

Źródło: Super Express

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News