ZUS zdradził pilnie strzeżony sekret! Wiemy, kiedy najlepiej przejść na emeryturę

ZUS zdradził pilnie strzeżony sekret! Wiemy, kiedy najlepiej przejść na emeryturę

Emerytura jest zagadnieniem, które wielu osobom spędza sen z powiek. Każdy w pewnym momencie zadaje sobie pytanie dotyczące tego, kiedy najlepiej przejść na emeryturę. Postaramy się to teraz wyjaśnić.

Emerytura w Polsce, jaka jest, każdy widzi. O wręcz głodowych świadczeniach jesteśmy alarmowani praktycznie cały czas. Rząd obiecuje podnieść wysokość świadczeń i faktycznie tak jest, ale zazwyczaj większość osób otrzyma zaledwie kilka czy kilkanaście złotych więcej. Jak więc zabezpieczyć się przed taką straszną przyszłością? Przede wszystkim należy dokładnie przemyśleć i przeanalizować, kiedy dokładnie będzie dla nas najlepszy czas przejścia na emeryturę. Warto jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Emerytura: kiedy najlepiej złożyć wiosek

W tej kwestii najważniejsze są dwie kwestie. Mianowicie chodzi o waloryzację, zarówno kwartalną, jak i roczną oraz ilość odłożonych przez nas składek. Zaczynając od początku, naprawdę warto przemyśleć, czy przejście na emeryturę opłaca nam się, jeżeli osiągnęliśmy właśnie wiek emerytalny. Chodzi oczywiście o ilość odłożonych przez nas składek, jak i czas, jaki spędzimy na emeryturze. Ponieważ cała nasza suma uzbierana przez te wszystkie lata zostanie podzielona przez ilość świadczeń, które będzie, nam musiał wypłacić ZUS. Mówiąc prościej, im wcześniej przejdziemy na emeryturę tym mamy mniej składek, które dzielone są przez obliczony hipotetyczny dalszy okres naszego życia. Czyli nasza emerytura będzie mniejsza. Warto zaznaczyć, że poczekanie jednego roku czy dwóch naprawdę da widoczną różnicę w wysokości naszych świadczeń. Kolejną istotną rzeczą jest waloryzacja, o której każdy słyszał, jednak nie każdy wie, o co w niej chodzi. Nie zagłębiając się w  ekonomiczne szczegóły, jest to wskaźnik, przez który zostanie pomnożona nasza dotychczas zgromadzona kwota na subkoncie.

Waloryzacja a przejście na odpoczynek

Istnieją dwa rodzaje waloryzacji - roczna i kwartalna. Co ważne, obie będą mnożyć nasze środki, chyba że przejdziemy na emeryturę w czerwcu. Wszystko dlatego, że ten miesiąc jest wyjęty spod waloryzacji kwartalnej. Dlatego osoby, które się zdecydowały na przejście na emeryturę w tym miesiącu, automatycznie mają świadczenia niższe przynajmniej o 100 złotych. Tak więc - pod żadnym pozorem nie przechodzimy na zasłużony odpoczynek w czerwcu, jeśli nie chcemy uszczuplać swojej emerytury.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ Według wielu specjalistów, najlepszymi okresami w roku, by przejść na emeryturę, są lipiec i sierpień, ponieważ w tych miesiącach waloryzacje są największe. Jednak te dane się cały czas zmieniają i w różnych źródłach można trafić na różne informacje. Dlatego zawsze warto wcześniej zorientować się, kiedy w danym roku mają wystąpić największe waloryzacje. Można to zrobić między innymi w placówkach ZUS bezpłatnie u konsultanta. Jak widać, sprawa przejścia na emeryturę nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Dlatego właśnie tak ważna decyzja nie powinna być podejmowana zbyt pochopnie, ponieważ później możemy tego bardzo żałować.  1. 500 plus nie trafi do rodzin! Państwo jest bezradne
  2. Co planują? Kaczyński i Morawiecki przyłapani na tajnej naradzie
  3. Afera wokół syna minister PiS! Kaczyński jest wściekły
Następny artykuł