Kiedy przejść na emeryturę? Nie popełniaj tego błędu, możesz stracić duże pieniądze!

Kiedy przejść na emeryturę? Nie popełniaj tego błędu, możesz stracić duże pieniądze! Źródło: pixabay.com/gosiak1980

Emerytura jest bardzo ważnym okresem w życiu, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Warto wiedzieć kiedy na nią przejść, żeby nie stracić dużych pieniędzy. Eksperci radzą, jaki czas jest najlepszy na "przejście w stan spoczynku" tak, aby otrzymać jak najwyższe świadczenie.

Emerytura nie będzie się opłacać, jeśli przejdzie się na nią w czerwcu. Specjaliści ostrzegają i radzą, aby popracować chociaż miesiąc dłużej. Jeśli mimo tego pospieszymy się z wnioskiem, świadczenia mogą być niższe nawet o 10 procent. 

Emerytura zależna od tego, kiedy na nią przejdziemy

Sprawa jest znana tak na dobrą sprawę od wielu lat. Jednakże wiele osób o tym zapomina, lub nie będąc jeszcze blisko przejścia na emeryturę, nie uważa za istotną informację. Chodzi oczywiście o waloryzację emerytur - ustawa zapewnia korzystniejsze warunki dla każdego, oprócz tych przechodzących na emeryturę w czerwcu. 

- To nie jest tak, że osoby z czerwca są stratne - waloryzacja przecież i tak zawsze jest. I zawsze jest też dodatnia, nawet jak średnie pensje w kraju spadają. Emeryci z czerwca więc zyskują, problem w tym, że mniej niż ci z innych miesięcy. A może chodzić o kilka procent świadczeń wypłacanych co miesiąc - powiedział w rozmowie z Money.pl Jeremi Mordasewicz, ekspert ds. emerytalnych.

Specjaliści zalecają poczekać miesiąc ze składaniem wniosku o emeryturę

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Sam ZUS nie ukrywa, że emeryci czerwcowi są traktowani inaczej. Osoba składająca wniosek w każdym innym miesiącu niż czerwiec, ma waloryzowane konto ze składkami emerytalnymi zarówno rocznie, jak i kwartalnie. Z kolei osoba odchodząca na emeryturę w czerwcu, ma tylko waloryzację roczną, bez kwartalnej. Pracownicy ZUSu informują o tym każdego interesanta, który do nich przychodzi, więc nie ma takiej możliwości, żeby ktoś o tym nie został poinformowany. 

Specjaliści dodają, że z pewnością jest to luka systemowa, na którą na tę chwilę nie ma wpływu. Jedyne co, to trzeba być świadomym, jak to funkcjonuje. W przypadku osób urodzonych w czerwcu, może być odgórny nakaz przejścia na emeryturę właśnie wtedy. Jedyną sensowną opcją w tym wypadku jest popracować tylko miesiąc dłużej, aby nie stracić wyższych świadczeń, które nam przysługują. 

źródło: Money

ZOBACZ TAKŻE:

  1. Agnieszka Radwańska miała operację plastyczną? Fani: "Co ona zrobiła z twarzą?!". Jej nowy wygląd was ZSZOKUJE!
  2. Jolanta Kwaśniewska na zdjęciu z młodości w długich włosach. To najpiękniejsza Pierwsza Dama w historii Polski. Ten widok zwali was z nóg!
  3. Oficjalny apel Michała Szpaka nic nie dał. Wielka klęska Polski
  4. Niewyobrażalna wpadka. Księżna Kate złożyła wizytę Archiemu i zapomniała o kluczowej rzeczy
  5. Kolejne potężne zmiany w 500 plus?! To będzie rewolucja większa, niż pieniądze na pierwsze dzieck

Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News