Emerytury pójdą w górę! Jest oficjalna obietnica rządu

Emerytury pójdą w górę! Jest oficjalna obietnica rządu

Emerytura pójdzie w przyszłym roku w górę, potwierdziła mediom Elżbieta Rafalska, minister pracy i polityki społecznej. Znamy też wysokość podwyżek w ramach corocznej waloryzacji. Najwięcej - względem pobieranych świadczeń - zyskają najbiedniejsi z emerytów.

Emerytura z przewidzianą na przyszły rok waloryzacją to jeden z ważniejszych tematów, którym interesują się polscy seniorzy. We wrześniu i październiku rząd mówił o najwyższym od lat wskaźniku - od kwietnia przyszłego roku świadczenia wzrosną o 3,26 proc.

Mamy to! Emerytura wyższa od marca. Sprawdź o ile

Proponowany wzrost, choć największy od lat, byłby dla najbiedniejszych emerytów ledwo odczuwalny. Przy dzisiejszej minimalnej emeryturze wynoszącej 1029 zł brutto podwyżka "na rękę" wyniosłaby ok. 30 zł. W kontekście inflacji stałaby się praktycznie nieodczuwalna. Stąd pojawiły się liczne głosy, by biedniejszych emerytów liczyć nie "po procencie", a stałe kwocie. Początkowo mówiło się o podwyżkach rzędu 50 zł dla wszystkich emerytów pobierających świadczenia poniżej 2000 zł brutto. Dziś już wiemy, ze waloryzacja będzie jeszcze większa. Emerytura dla wszystkich, którzy nie przekraczają progu 2 tys. zł będzie powiększona o 70 zł. Pozostali emeryci, pobierający wyższe świadczenia, uzyskają podwyżkę według wskaźnika - o wskazywane już przez resort 3,26 proc. Pamiętajmy, że zwiększy się przy tym sama minimalna emerytura. W przyszłym roku skoczy w górę do 1,1 tys. zł brutto.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ - Planujemy zmodyfikowany mechanizm waloryzacji, który będzie polegał na tym, że emerytura najniższa zostanie podniesiona do kwoty 1100 złotych – cytuje minister Rafalską portal Se.pl. Szefowa resortu wskazała nowe rozwiązania w przyszłorocznej waloryzacji, zapewniając, że zyskają na niej wszyscy seniorzy.

Ukłon dla emerytów z niższymi świadczeniami

- Nikt na tej waloryzacji nie straci - podkreśliła Elżbieta Rafalska. W ten sposób emeryt inkasujący dziś i w przyszłym roku 1100, 1500, czy 1800 zł brutto dostanie od marca 70 zł miesięcznej podwyżki. "Na rękę" wyjdzie to ok. 55 zł. Podobny wzrost będzie dotyczył rent. Przy całkowitej niezdolności do pracy będzie przysługiwało świadczenie w kwocie 1100 zł brutto, przy czasowej niezdolności - 825 zł. Przy emeryturze 2,5 tys. zł podwyżki wyniesie 81,5 zł, dopiero przy świadczeniach powyżej 3 tys. zł waloryzacja przekroczy 100 zł (wszystkie kwoty podawane w brutto). Za docenienie najbiedniejszych emerytów zapłacimy więcej niż pierwotnie planowano. Jesienią w resorcie mówiło się o wydatkach w budżecie państwa na kwotę ok. 7 miliardów złotych. - W tej planowanej wersji, wspierającej najbiedniejszych, będzie to koszt na poziomie 8,4 miliardów złotych - powiedziała minister pracy i polityki społecznej.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Odkryliśmy! Jest sposób na wyższą emeryturę dla KAŻDEGO, genialnie prosty
  2. Rząd oficjalnie potwierdził podwyżki emerytur! Skorzystają na tym najbiedniejsi
  3. Zamykają je żywcem w "grobach". Potem wszyscy je ze smakiem jemy
  4. Znaki zodiaku kobiet, które są cudownymi partnerkami
Następny artykuł