Już niedługo emerytury znowu pójdą w górę i to całkiem sporo. Powód jest bardzo przykry

Już niedługo emerytury znowu pójdą w górę i to całkiem sporo. Powód jest bardzo przykry Źródło: Fot. Pixabay.com/Alexas_Fotos

Emerytura wzrośnie? Wygląda na to, że tak. Co jednak wpłynęło na decyzję o przyznaniu wyższego świadczenia? Okazuje się, że wyjątkowo pesymistyczna perspektywa przyszłości.

Emerytura będzie większa - czytamy w "Dzienniku Zachodnim". Informacja ta wynika z analizy danych, które niedawno opublikował Główny Urząd Statystyczny. Powody tak zaskakującej zmiany są jednak bardzo przykre. Choć świadczenie będzie większe - będziemy pobierać je krócej.

Emerytura będzie większa. Czy warto się jednak cieszyć?

Według GUS przeciętny, 60-letni Polak, względem roku 2018 będzie żył krócej o 1,5 miesiąca. Co to oznacza w praktyce? Emeryci będą pobierać świadczenie, którego wartość wzrośnie średnio o 0,6 procenta.

Dlaczego jednak krótsze życie wpływa na wysokość emerytury? Jest to spowodowane wzorem matematycznym, jakim posługuje się GUS. Kiedy składamy wniosek o przyznanie nam świadczenie, na podstawie naszego wieku, a także szacunkowej liczby lat/miesięcy życia jakie nam pozostały, instytucja oblicza miesięczną wysokość naszej emerytury, którą będziemy od teraz pobierać aż do śmierci. Im krócej będziemy więc żyć, tym więcej będziemy otrzymywać pieniędzy.

Według statystyk z roku na rok polskie społeczeństwo żyje coraz krócej. Dotyczy to głównie mężczyzn, którzy o wiele częściej podejmują się zawodów, jakie w dłużej perspektywie wpływają negatywnie na ich zdrowie. 

Inny czynnik to jakość służby zdrowia. Wiele osób w starszym wieku nie może podjąć się leczenia na czas. Kolejki w NFZ są bardzo długie, a w międzyczasie stan zdrowia emerytów bardzo się pogarsza. Często więc wizyta odbywa się zbyt późno, aby móc wdrożyć jakiekolwiek leczenie. Dobrym wyjściem w tej sytuacji jest oczywiście prywatna opieka medyczna. Na tą jednak stać bardzo niewielu.

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Poza tym ludzie coraz częściej nie decydują się na posiadanie potomstwa. Na starość nie ma się więc kto nimi zaopiekować. Nie mają dodatkowej pomocy finansowej, którą mogłyby zapewnić im dzieci, a często niska emerytura nie wystarcza, aby zaspokoić wszystkie potrzeby osoby w starszym wieku.

Choć medycyna rozwija się bardzo dynamicznie, a państwo próbuje zorganizować obywatelom warunki finansowe niezbędne do przeżycia, oferując przeróżne świadczenia - wszystko wskazuje na to, że ludzie i tak żyć będą, niestety, coraz krócej. 

ZOBACZ TAKŻE NA PIKIO.PL

  1. Maryla Rodowicz rozmawia z Duchem Świętym? Szokujące oświadczenie gwiazdy nie pozostawia żadnych wątpliwości. Lepiej usiądźcie!
  2. Córka Kukiza jest ciężko chora! „Ból, ból i jeszcze raz ból”
  3. Rodzice gwałcili swoje 6 tygodniowe dziecko. Maleństwo było rozerwane od środka
  4. Biedronka oszalała. Przez fenomenalną promocję obkupisz się za bezcen
  5. TVN przekazał smutną informację. Nie żyje wielki Polak
  6. Celebryci zatrzymani przez CBA. Wśród nich aktor Piotr A.

Źródło: Dziennik Zachodni

Następny artykuł