Emerytura dla osób urodzonych przed 1969. Łatwo popełnić błąd
Marcin Owczarek - 9 Grudnia 2018

Emerytura dla osób urodzonych przed 1969. Łatwo popełnić błąd

Emerytura dla osób urodzonych przed 1969 - trzeba uważać, gdyż bardzo łatwo jest się pomylić w tym temacie. Emerytury interesują chyba każdego z nas,  ale czasem ciężko jest się połapać, o co w tym chodzi.

Emerytura dla osób urodzonych przed 1969 to temat, który wbrew pozorom dotyczy sporej części społeczeństwa. Nasz system jest dość skomplikowany i opiera się na kilku filarach. Niektóre z nich nie dotyczą tej grupy. Na czym on polega? W Polsce możemy liczyć na emeryturę po skończeniu pewnego wieku. Odpowiednio dla kobiet jest to 60 lat, a dla mężczyzn 65 lat. Przez ten okres trzeba płacić składki na Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Im dłużej pracujemy oraz płacimy większe składki, tym większa będzie nasza emerytura.

Emerytura dla osób urodzonych przed 1969

Polski system emerytalny opiera się na 3 filarach. Pierwszy to Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, który jest zarządzany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest on obowiązkowy dla wszystkich bez wyjątku. Drugi filar związany jest z Otwartym Funduszem Emerytalnym. Możemy do niego przystąpić dobrowolnie i część składek z ZUS przechodzi na niego. Co więcej, jest on zwolniony z podatku, a także jego część jest dziedziczona w razie śmierci emeryta. Trzeci filar to indywidualne konto emerytalne. W tym filarze sami i dobrowolnie odkładamy swoje pieniądze na emeryturę. Nie jest on w Polsce tak popularny i na zachodzie spora część emerytów również z niego korzysta. Problem polegał na tym, że osoby urodzone między 1948 rokiem a 1968 mogły odkładać również w OFE swoje pieniądze. Dopiero od kilku lat nie jest ono obowiązkowe. Ci, którzy odkładali na drugi filar, dostawali w pierwszych latach bardzo mało pieniędzy, ponieważ przez krótki czas docierały tam ich składki.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ
Agata DudaAgata Duda niewiele mówi o sobie. Przecieki z jej otoczenia zadziwiają!Czytaj dalej
Od kilku lat możemy wybrać czy chcemy, aby nasza emerytura była odkładana tylko do ZUS czy również do OFE. Ma to kilka plusów, ponieważ pieniądze w OFE nie są opodatkowane, a co więcej, jeżeli umrzemy, to część z nich przechodzi na nasze dzieci. Ważne jednak, aby płacić składki najdłużej jak tylko się da, gdyż wtedy wzrosną nasze emerytury. Łatwo jest się pomylić przy obecnym systemie emerytalnym, ale nie jest on tak skomplikowany, na jaki wygląda. Nie każdy z nas może liczyć na wysoką emeryturę, ale zawsze to jakieś pieniądze. Teraz powstał nowy pomysł, aby świadczenia w ZUS nie były opodatkowane. Wtedy to nasze emerytury byłyby wyższe. Trzeba jednak pamiętać, że są one płacone brutto, więc jakaś część naszych pieniędzy zostaje w państwowej kasie.ZOBACZ TAKŻE:
  1. Warszawskie metro w świątecznej odsłonie zachwyca! Ale pięknie
  2. Kaczyńskiemu pewnie podniosło się ciśnienie! Pani minister kusi go w mini
  3. Beata Szydło modli się do Boga. Jest zdruzgotana
  4. Dlaczego nie mam ochoty się kochać? Ekspert tłumaczy
  5. Znaki zodiaku, które będą miały PECHA w tym tygodniu. Co się stanie?
KościółKsiądz legenda molestował dzieci? Wstrząsające wyznania wyszły na jawCzytaj dalej
Następny artykułNie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News