Dzieje się! Minister zapowiedział całkowity przewrót systemu emerytalnego

Dzieje się! Minister zapowiedział całkowity przewrót systemu emerytalnego Źródło: Fot. Pixabay

Emerytura wciąż jest wyjątkowo kontrowersyjnym tematem w naszym kraju, który wzbudza ogromne emocje wśród obywateli. Spory związane z wiekiem emerytalnym obserwują miliony Polaków, teraz jednak jeden z polityków zdecydował się powiedzieć głośno o pomyśle, który spowoduje przewrót systemu emerytalnego. 

Emerytura do tej pory była wyjątkowo drażliwym tematem, który wzbudzał ogromne emocje. Polacy bezustannie narzekali na obecny system emerytalny oraz wysokość wypłacanych świadczeń, najbardziej jednak przeszkadza wszystkim wciąż wzrastający wiek emerytalny. Teraz jeden z polityków PiS zdecydował się głośno wypowiedzieć o kontrowersyjnym pomyśle, który może całkowicie odmienić dotychczasowe postrzeganie systemu emerytalnego. Jak taka zmiana może wpłynąć na funkcjonowanie Polaków oraz ich przyszłość po zakończeniu życia zawodowego?

Emerytura wypłacana przed przekroczeniem wieku emerytalnego?

Tak, okazuje się, że to rzeczywiście możliwe. Podczas debaty "Zmiany demograficzne a system emerytalny - czy wiek emerytalny jest anachronizmem", który zorganizowany został przez Instytut Debaty Eksperckiej i Analiz Quant Tank, wypowiedzieć się postanowił Stanisław Kluzy, były minister finansów za rządów PiS w 2006 roku. Mężczyzna stwierdził, że dobrym rozwiązaniem dla polskiego systemu emerytalnego byłoby zrezygnowanie z wieku emerytalnego oraz wprowadzenie elastycznej możliwości przechodzenia na emeryturę. - Jedynie w przypadku głębokich zmian na rynku pracy i pozytywnego bilansu migracji, Polska ma jakąś szansę na stopniowe reformy i podtrzymywanie obecnego systemu emerytalnego. Z drugiej strony, taki punkt wyjścia, to szansa na całościowe spojrzenie na reformę systemu emerytalnego i zaproponowanie kompleksowego nowoczesnego systemu emerytalnego, który będzie odpowiedzią na wydłużenie czasu życia, zmiany strukturalne na rynku pracy, niską dzietność i wysoki koszt wychowania dzieci przez rodziców - tłumaczył swój pomysł. Miałoby to polegać na możliwości przejścia na emeryturę już w chwili, gdy zgromadzi się składkę dającą prawo przynajmniej do minimalnych świadczeń.DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Ekonomiści popierają pomysł

Pomysł nie jest nowy, były minister finansów bowiem takie rozwiązanie sugerował już 3 lata temu w rozmowie z TVP Info. - W bardzo długim horyzoncie czasu, trochę wbrew intuicji, może warto byłoby, aby w ogóle został zniesiony wiek emerytalny - mówił wtedy. Taki pomysł popiera wielu ekonomistów i ekspertów, a wśród nich jest m.in. Paweł Strzelecki z Instytutu Statystyki i Demografii SGH, Krzysztof Rybiński, ekonomista i publicysta oraz Chief Ideator w spółce Synerise czy też Marcin Kawiński reprezentujący Katedrę Ubezpieczenia Społecznego SGH. ZOBACZ TAKŻE: 
  1. Robi się niebezpiecznie! Siedziba PiS ZDEWASTOWANA
  2. Zaczęło się! Światowe media: prezydent Polski na czele marszu faszystów
  3. Znaki zodiaku POLSKICH gwiazd. Z kim dzielisz los?
  4. Znaki zodiaku, które są niezwykle ROMANTYCZNE. To prawdziwe słodziaki
  5. Media chcą obleśnie ZNISZCZYĆ życie Michała Wiśniewskiego! Muzyk znalazł się pod ścianą
Następny artykuł Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News