Emeryci dostaną nawet po 33 tys. złotych? Wszystko gotowe, projekt w Senacie

Emeryci dostaną nawet po 33 tys. złotych? Wszystko gotowe, projekt w Senacie Źródło: Zdjęcie ilustracyjne/ PhotoMIX Company/Pexels

Emerytura będzie wyższa? Okazuje się, że projekt nowej ustawy jest już w Senacie, niebawem zostanie podjęta decyzja. Jeżeli Senat uchwali ustawę, to seniorzy mogą otrzymać nawet po 33 tysiące złotych.

Emerytura najprawdopodobniej zostanie wyrównana i to nie tylko dla kobiet z rocznika 1953. Okazuje się, że podczas prac w Senacie pojawiły się głosy, by pieniądze zostały zwrócone także osobom z innych roczników. Mowa jest nawet o 120 tysiącach osób. Jak ustalili dziennikarze "Faktu", projekt ustaw jest już gotowy, a Senat może go uchwalić na początku sierpnia. Zgodnie z szacunkami ZUS, emeryci mogliby otrzymać nawet po 33 tysiące złotych. 

Emerytura dla kobiet z rocznika 1953. Decyzja zapadła

Kwestia kobiet z rocznika 1953 od kilku miesięcy jest na ustach emerytów w Polsce. Dzięki nowej ustawie, kobiety urodzone w 1953 roku, które zdecydowały się na wcześniejszą emeryturę, będą miały wypłacone pieniądze, stracone na zmianie prawa. Ich sytuacja jest już unormowana, a ustawa weszła w życie, co oznacza, że na początku przyszłego roku ZUS wypłaci wyrównanie za zaległe lata. 

Emeryci mają otrzymać średnio około 12 tysięcy złotych, a co więcej, ZUS ma wypłacać im wyższe emerytury, o około 202 złote. Podczas prac nad ustawą pojawił się także problem innych seniorów, którzy przez lata tracili na ustawie. Obecnie trwają prace, by im także ZUS był zobligowany wypłacić wyrównanie i podwyższyć świadczenia. 

- Nie tylko rocznik 1953 ucierpiał na zmianach prawa. Także emeryci urodzeni w innych latach na tym stracili - powiedział w rozmowie z "Faktem" senator Marek Borowski. Senator stara się, by wszystkie pokrzywdzone przez zmianę systemu roczniki, mogły liczyć na zwrócenie kosztów. 

DALSZA CZĘŚĆ TEKSTU POD GALERIĄ

Emerytura zostanie wyrównana także dla innych roczników?

Mówiąc o innych rocznikach, które miałby mieć wypłacone wyrównanie i podniesioną emeryturę, senator ma na myśli kobiety urodzone w latach 1954-59 oraz mężczyzn urodzonych w latach 1949-52, którzy zdecydowali się na przejście na wcześniejszą emeryturę. 

- Problem ten dotyczył także innych roczników, w tym mężczyzn, odchodzących na wcześniejsze emerytury „branżowe” (górnicy, nauczyciele, osoby pracujące w szkodliwych warunkach), ponieważ w ich przypadku emerytalne kryteria wiekowo-stażowe były określone odmiennie. Wszyscy ci emeryci zostali potraktowani przez ustawodawcę nielojalnie; pozbawił ich zaufania do państwa i stanowionego przez nie prawa - można dowiedzieć się w uzasadnieniu do nowelizacji ustawy. 

Dzisiaj grzeje: 1. Tragiczne doniesienia z Polski. Wśród rannych są dzieci
2. Minister Szumowski podjął nagłą decyzję. Pilna wiadomość
3. Dziennikarze na tropie ogromnej afery wyborczej. Zakonnice z Domu Opieki mogły wypełniać karty za podopiecznych, 100% poparcia uzyskał tam Andrzej Duda

Oszacowano, ile mogą wynieść wyrównania. Mowa tu o około 33 tysiącach złotych i o podwyżce świadczeń o około 797 złotych miesięcznie. Ustawa może zostać uchwalona już podczas najbliższego posiedzenia, jakie będzie miało miejsce już 5 sierpnia. 

Najlepsze newsy dnia:

  1. Europa znowu się zamyka. Kolejne kraje wprowadzają obostrzenia
  2. Adam Małysz podpadł tysiącom Polaków. Powód to jego najnowsze zdjęcie, fani byli bezlitośni (FOTO)
  3. Córka Kaczyńskiej nie wytrzymała. Wyjawiła długo skrywaną prawdę, nikt nie mógł wiedzieć
  4. Śmierć uderzyła nagle, nic nie można było zrobić. Joanna Kurowska pogrążona w rozpaczy, bardzo współczujemy
  5. Morawiecki potwierdził. Wszyscy liczyli, że da się uniknąć jednego rozwiązania, niestety
  6. Wszystko uchwycili z ukrycia na zdjęciu. Zdumiewające sceny z wnętrza pokoju Kaczyńskiego
  7. We dwóch weszli do sklepu Biedronki, nikt nie przypuszczał jakie zrobią rzeczy. Kamery monitoringu wszystko nagrały
  8. Teresa Lipowska znacznie różni się od postaci z serialu. Teraz narzeka na wysokość emerytury, brakuje jej na leki
  9. Dramat Katarzyny Łaniewskiej. Aktorka prawie nic nie widzi, Polskę obiegła smutna wiadomość

Źródło: Fakt

Koniecznie obejrzyj nieziemsko prosty i szybki przepis na przepyszny posiłek!

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj pikio.pl na: Google News